Przygotowania samochodu do zimowej pory trzeba rozpocząć od skrupulatnego sprawdzenia stanu jakości kół oraz opon

Koło w mercedesie to podstawa. Czy zwrócimy uwagę na okrągłą kierownicę, czy wspomnimy o przysłowiowych czterech kołach. Szczególnie ważne dla kierowcy jest właściwe przygotowanie samochodu na zbliżającą się zimę, aby, nawet gdy spadnie intensywny śnieg, pojazd miał rewelacyjną przyczepność na śliskiej powierzchni autostrady.

Warsztat samochodowy

Autor: uniquelycat (Cathy) Smith
Źródło: http://www.flickr.com
Takie starania oznaczają nierzadko dłuższą wizytę u znanego od lat mechanika pojazdów samochodowych (ja sam korzystam z – Każdy zapewne pomyśli o tym, że wymiana opon jest konieczna, ale poza tym dobrze byłoby sprawdzić inne, ważne dla zachowania bezpieczeństwa elementy, takie jak: geometria kół, rodzaj płynu do spryskiwania szyb, stan używanego ogumienia, zbieżność kół itd.

Opony zimowe są bezwarunkowo potrzebne każdemu kierowcy, niezależnie od zakopiańskich prognoz stanu aury czy planowanej rozpiętości tras. Zawsze musimy mieć pewność, że wyjedziemy pod każdą górkę, a w naszym aucie będziemy czuć się bezpiecznie i nie stworzymy zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu na drodze. Facetom wymiana opon zajmuje niewiele czasu, najwyżej godzinę. Natomiast panie z zasady nie decydują się wykonywać na własną rękę takiego szturmowego zadania. Raczej proszą o pomoc partnerów lub jadą do najbliższego punktu serwisowego.

Opona zimowa firmy Michelin

Autor: Supermac1961
Źródło: http://www.flickr.com
Geometria kół i ich zbieżność to dwa podobne zagadnienia. W tych dwóch przypadkach fachowcy skontrolują, czy koła w pojeździe są prawidłowo rozstawione. Wszelkie mankamenty powodują szybsze zużywanie się opon oraz zagrażają bezpieczeństwu na drodze szybkiego ruchu. Stabilność samochodu na śliskiej nawierzchni nie poprawią żadne montowane współcześnie systemy ABS, jeśli parametry ustawień kół znajdą się poza obowiązującą normą.

Dobra przyczepność podczas podróży będzie szczególnie niezbędna w czasie sylwestrowych wojaży.

Czy wiesz, gdzie również możesz znaleźć podobne informacje? Jeżeli nie, to kliknij na ten link i zerknij na treść zaprezentowanego tam artykułu.

Zimową porą raczej udajemy się w tereny górskie, gdzie sceneria z choinkami w tle najlepiej komponuje się z karnawałowymi balami. Pokonywanie ostrych, górskich wiraży w trudnych warunkach atmosferycznych wymaga od kierowcy niedościgłych umiejętności i doskonale przygotowanego do podróży pojazdu. Nic dziwnego, że środowisko związane z motoryzacją, począwszy od nauczycieli nauki jazdy, a zakończywszy na kierowcach Formuły 1, co sezon przypomina o właściwym wyposażeniu samochodu i ciągłym doskonaleniu umiejętności szoferów.

Więcej na ten temat –