Pieniny – fantastyczne miejsce na odpoczynek

Peniny to góry położone w południowej części naszego kraju i północnej Słowacji, stanowiące najwyższą część długiego, porozdzielanego pasa skałek wapiennych. Jest to jeden z najbardziej ciekawych zakątków w naszym Kraju.

w ofercie Ruszaj w Polskę

Autor: adzica
Źródło: www.sxc.hu
Pieniny tworzą łańcuch górski o długości około 35 kilometrów i szerokości do 6 km podzielony przełomami Dunajca, odznaczający się dosyć łagodnym klimatem. Od południa graniczą z pasmem Magury Spiskiej, od północnej części z Gorcami i Beskidem Sądeckim.

Obszary obejmujące Pieniny w znacznej części należą do chronionych – utworzono tutaj Pieniński Park Narodowy. Góry te dzielimy na następujące części: Pieniny Spiskie, Pieniny Środkowe inaczej właściwe i Pieniny Małe Z różnorodnością siedlisk i występowaniem kwaśnych wód związana jest bogata fauna. Można tu podziwiać owady nie pojawiające się w żadnym innym rejonie, a także sporą liczbę płazów i rozmaite gatunki ptactwa – sowy, ptaki drapieżne, wodne, leśne i polne. W Pieninach wytyczono kilkadziesiąt kilometrów szlaków dla turystów.

Ten odnośnik do serwisu testy turystyczne covid prowadzi do niezwykle ciekawej witryny, która zawiera równie intrygujące informacje na opisywany temat.

Do najpiękniejszych z nich zaliczany jest szlak nazwany Sokola Perć, prowadzący miasta Szczawnica na znany szczyt Trzy Korony. Ten szklak turystyczny obejmuje niezwykle urzekające rejony Pienin – Sokolicę, Kazalnicę i Zamkową Górę. Na Trzech Koronach można podziwiać panoramę Pienin i Tatry Słowackie.

Pieniny to jeden z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. Na atrakcyjność tych okolic wpływają nie tylko góry i otaczające je lasy, ale także cenne, nasycone dwutlenkiem węgla wody mineralne zwane szczawami. Za sprawą występowania właśnie tych wód oraz wyjątkowego mikroklimatu, który panuje w Pieninach, obszar ten słynie z uzdrowisk. Znane uzdrowisko w Szczawnicy (wejdź i dowiedz się więcej) specjalizuje się przede wszystkim schorzeń związanych z górnymi drogami oddechowymi. Ale to nie tylko doskonałe miejsce dla kuracjuszy i amatorów gór! Atrakcją turystyczną na skalę europejską jest spływ Dunajcem – na tratwie lub pontonie, który przyciąga spore grono maniaków sportów z nutą adrenaliny. Doskonałą alternatywą dla tego typu rozrywki są natomiast spływy kajakowe. W okolicach Szczawnicy znajduje się też paralotnia i atrakcyjne szlaki rowerowe. Interesujące są także ruiny zamku w Czorsztynie i gotycko-renesansowy zamek w Niedzicy. A na co możemy liczyć jeśli chodzi o noclegi w Pieninach? Baza noclegowa jest naprawdę spora, dzięki czemu każdy znajdzie doskonałe miejsce dla siebie! Noclegi w Pieninach to nie tylko tanie pensjonaty, hotele i kwatery prywatne, ale także wyszukane apartamenty z ciekawą ofertą atrakcji i zabiegów kosmetycznych i odnowy biologicznej, jak również wygodne sanatoria dla kuracjuszy. Zwolennicy survivalu również znajdą w Pieninach idealne miejsce do rozbicia namiotu!