W jaki sposób przygotować się do wyjazdu w góry

Jeśli zamierzasz w wakacje przemierzać górskie szczyty warto pamiętać o paru naczelnych regułach działania w trakcie pobytu w górach. Taka podróż wymaga stosownego przygotowania tak pod względem logistycznym, jak też sprzętowym. Poniżej kilka wskazówek co zrobić, żeby twój pobyt w górach kojarzył się jedynie z sympatycznymi doznaniami i wspomnieniami.

sprawdź więcej tutaj

Autor: Eri_pl
Źródło: www.flickr.pl

Jeżeli planujesz kluczyć po szlakach od schroniska do schroniska, najważniejszym czynnikiem będzie odpowiednie przygotowanie kondycyjne. Na miesiąc bądź dwa miesiące przed podróżą postaraj się zadbać odpowiednio o poprawę swej formy fizycznej, by będąc w górach nie wycofać się na półmetku trasy. Można robić dłuższe przechadzki, praktykować Nordic Walking, biegać, czy pływać. Dzięki takiemu wysiłkowi zwiększysz swą wytrzymałość. Kolejnym krokiem będzie kupno odpowiedniego plecaka. Musi być duży a także pakowny, tak ażeby można było pomieścić w nim wszystkie najpotrzebniejsze obiekty, jednak z równocześnie możliwie lekki. Jeśli jesteś kobietą niewielkiej postury, nie powinnaś kupować najogromniejszego plecaka, ponieważ najzwyczajniej nie zdołasz go unieść (zapakowany będzie dla ciebie nazbyt dużym ciężarem). Toteż pamiętaj o tym, ażeby mierzyć siły na zamiary.

Turysta górski

Autor: Viaggio Routard
Źródło: http://www.flickr.com

Następnym krokiem jest wyekwipowanie się w stosowne buty trekkingowe damskie. Warto nabywać typowe buciki do chodzenia po górach. Są one dość drogie, niemniej jednak odpowiednio dobrane, posłużą ci przez kilka następnych lat. Trzeba dobrać obuwie trochę większe, bowiem będziesz wkładać do nich grubsze skarpety. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie poranisz swoich stóp w trakcie włóczęgi. Miej z sobą odpowiednią ilość bielizny a także koszulek na zmianę (najlepsza jest bielizna termoaktywna). Pamiętaj też o tym, by zabrać coś na ładniejsza pogodę oraz na zimniejsze bądź deszczowe dni (bluza polarowa, kurtka przeciwdeszczowa), dzięki temu ochronisz się przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Najlepiej zabrać ze sobą termos, nóż, łyżkę, większy kubek a także niewielki zapas jedzenia. Często zdarza się, iż posiłki w schroniskach są bardzo kosztowne, lub nie ma tam większego asortymentu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie wydasz ponadprogramowych pieniędzy. Starczy że poprosisz o wrzątek w schronisku (w większości wypadków jest darmowy).