Wybieranie gatunku nagrobka dla zmarłych

Mimo iż czasy współczesne określa się cywilizacją śmierci, to przeciętny człowiek nie przywykł do obrazu śmierci. Człowiek XXI wieku chce uniknąć starości i przemijania, bo boi się końca własnego istnienia. Przeważnie osoby cierpiące po utracie kogoś bliskiego zaprzeczają śmierci, odsuwają jej realność, odsuwają się od kontaktów z ludźmi, izolują się, wycofują się do własnego wnętrza, aby w izolacji doświadczać żałobę.

nagrobek

Niektórzy utożsamiają się ze zmarłym poprzez podjęcie jego sposobów ubierania się, zachowania, mówienia, lub gestykulacji. Idealizują zmarłego, powracają do miejsc, w których przetrwali z nim wspólne chwile.Początkowym krokiem procesu żałoby winna być tolerancja realności śmierci. Nie bez znaczenia jest symbolika noszenia w czasie żałoby, ubiorów w czarnym odcieniu. Żałoba, to okres nieodzowny na lament, wykrzyczenie smutku, pomilczenie w odosobnieniu, powspominanie z przyjaciółmi. Jest to czas, w którym nie myśli się o wzorach nagrobków.

Czasu żałoby nie można przyspieszyć. Jedna osoba będzie doświadczała straty przez rok, druga przez dwa lata, a jeszcze inna przenigdy nie pogodzi się z brakiem bliskiej osoby. Trzeba zezwolić sobie na wzruszenie, sprzeciw, gniew, lecz i pomoc familii i znajomych, którzy wesprą przy organizacji pochówku. Zostaną przy nas również podczas wybierania wzoru nagrobka, bo często jest związany z dotkliwymi wzruszeniami. Głównym kryterium wyboru stale będzie budżet.

Dobór kamienia, to najtrudniejszy i niezwykle stresujący krok przy doborze pomnika. Rozmaitość kamienia na naszym rynku jest w stanie przyprawić o ból głowy – zobacz na . Bez wątpienia pierwszorzędną jakością i renomą cieszą się nagrobki nagrobki podwójne – (dodatkowe info) granitowe. Większa część dostępnych na rynku typów granitu posiada podobne cechy.

cmentarz

Autor: Ben Schumin
Źródło: http://www.flickr.com

W naszym państwie pomniki zazwyczaj wykonuje się z granitu, który bez względu na rodowód jest materiałem ogromnie trwałym – nagrobki granitowe. Każdy nagrobek granitowy powinien wytrwać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset lat. Oczywiście pod zastrzeżeniem trwałej dbałości i pielęgnacji. Najczęściej zakłady kamieniarskie dysponują projektami grobowców, które mogą być korzystne w podjęciu decyzji.