Kto zdoła wykonywać pracę w roli tłumacza przysięgłego?

Tłumacz przysięgły to jednostka zaufania publicznego, która zajmuje się na przykład tłumaczeniem dokumentów urzędowych i procesowych, potwierdzeniem odpisów wykonanych przez inne postaci czy też uwierzytelnianiem odpisów obcojęzycznych. Tłumacz przysięgły oferuje swe usługi zarówno osobom prywatnym, jak też instytucjom oraz organom państwowym – sądom, policji, prokuraturze itd. Aby pracować jako tłumacz przysięgły wypada realizować konkretne wymagania i bez problemu zdać egzamin na tłumacza przysięgłego.

tłumaczenie
Aby zostać tłumaczem najpewniej trzeba mieć polskie obywatelstwo, znać język polski oraz mieć totalną zdolność do czynności prawnych. Jednostka ludzka, chcąca robić tłumaczenia przysięgłe, nie może być też karana za przestępstwa podatkowe, zrobione umyślnie lub niecelowo. Poza tym koniecznie powinno się ukończyć studia wyższe magisterskie, a ostatnim warunkiem jest pomyślne zdanie testu pisemnego oraz ustnego na tłumacza, o czym napomknęliśmy już nieco wcześniej.

Powiązane artykuły:

Jak wygląda test na tłumacza przysięgłego? Egzamin ten składa się z dwóch części. Najpierw robi się tłumaczenie pisemne z języka naszego na język obcy (jeżeli chcemy robić tłumaczenia angielskie będzie to oczywiście język angielski) oraz z języka obcego na język polski.

tłumaczenie

Autor: _ Kripptic
Źródło: http://www.flickr.com

W następnej kolejności wykonuje się takie same tłumaczenia z tą różnicą, że są to tłumaczenia ustne. Żeby zaliczyć sprawdzian, trzeba zdobyć pozytywny wynik z obu jego części. Jeśli test zostanie zdany z dodatnim, odpowiednim wynikiem, wtenczas pozostaje jedynie wpis na listę tłumaczy przysięgłych, który następuje po złożeniu wcześniejszego przyrzekania przed Ministrem Sprawiedliwości.

Nie ociągaj się! Jeżeli zaciekawiły Cię przytoczone informacje, to z pewnością bieżąca wiadomość (http://zelwak.pl/) na ten temat też Cię przyciągnie. Przejrzyj artykuł na ten temat.

Tłumacze przysięgli powini realizować swoją pracę zgodnie z prawem, wskutek tego tłumacz przysięgły musi być postacią uczciwą, obowiązkową i sumienną. Do swojej pracy zawsze winien podchodzić niesłychanie sumiennie, jednocześnie powinien dochowywać tajemnicy zawodowej oraz przestrzegać etyki zawodowej. W toku robienia swoich obowiązków winien zachowywać obiektywizm.

Sprawdź też – tłumaczenia przysięgłe w ofercie firmy Nowkom