Nieco odnośnie życzliwości Polaków

Chodząc po moim mieście czy odpoczywając w okresie wakacyjnym nad jeziorami, morzem lub w górach napotykamy bardzo wielu ludzi. Częstokroć są to sympatyczne spotkania. Generalnie mówiąc, jesteśmy uprzejmi. Może nie uśmiechamy się jak Amerykanie, ani nie jesteśmy tak emocjonalni jak Włosi niemniej jednak w sposób dyskretny dopomagamy i z reguły nie wymagamy zachwytu.

kurs pierwszej pomocy

Autor: Anas Qtiesh
Źródło: http://www.flickr.com
Zdecydowanie zbyt rzadko się zastanawiamy pozytywnymi cechami naszego narodu. Sam tymczasem mogę poświadczyć, że tak jest. Jako człowiek niepełnosprawny często spotykam się z objawami przyjazności rodaków. Praktycznie zawsze mogę liczyć na pomoc. Wystarczy tylko w grzeczny sposób zasygnalizować taką potrzebę oraz czasem wytłumaczyć jak pomoc ma wyglądać. W końcu kto jak nie sam niepełnosprawny wie dokładnie jakiej wymaga pomocy. Zapewniam że kiedy spełnimy warunek kulturalnej jak też treściwej informacji na pewno otrzymamy pomoc.

na kursie pierwszej pomocy

Autor: Anas Qtiesh
Źródło: http://www.flickr.com

Kwestia się nieco komplikuje jeśli zaskoczy nas jakiś wypadek. Przykładowo pijemy kawusię w kawiarni ze znajomymi, a tu nagle szykowny pan siedzący przy stole obok zaczyna mieć problemy z oddychaniem czy traci przytomność. Oczywistym jest wtedy strach i paraliż, nawet kiedy mamy za sobą kurs pierwszej pomocy (opis kursu na ). Najtrudniej jednakże przekonać samego siebie, iż się umie przeprowadzić niezbędne działania tak aby pomóc. Kluczowe jest żeby zdać sobie sprawę, iż najistotniejsza jest próba uratowania komuś istnienia. To, czy uszkodzimy przy okazji garderobę a nawet czy coś tej osobie złamiemy jest mało istotne. Znaczącym jest żeby nasz bliźni dożył do przybycia karetki.

Na szczęście obecnie w wielu publicznych punktach znajdują się defibrylatory AED, to znaczy automatyczne przyrządy defibrujące. Ratujący winien podłączyć właściwie elektrody aparatu do ciała chorego i wykonywać polecenia sprzętu. Najczęściej wydawane one są głosowo. Oczywiście w pierwszej kolejności należy zrealizować główne działania sprawdzające. Ustalić czy pacjent jest przytomny, oddycha, postarać się żeby jakaś konkretna osoba zatelefonowania na alarmowy numer a inna wsparła podczas reanimacji. Łatwiej jest uzyskać pomoc kiedy prośbę kierujemy do konkretnej osoby. Naturalnie defibrylatory AED – , to tylko pomoc. Nie zaszkodzi od czasu do czasu przejść odświeżający kurs pierwszej pomocy.