Przyroda, łowiectwo, zamiłowanie

W Polsce przybywa myśliwych. Do kół łowieckich zapisuje się coraz więcej niewiast, tzw. Dian, księży a wiek właścicieli broni myśliwskiej określa szeroka rozpiętość. 115 tysięcy myśliwych w Polsce to już niezła armia. Armia, która stale się rozrasta, gdyż trwa moda na łowiectwo.

myślistwo

Autor: http://www.freeimages.com
Źródło: http://www.freeimages.com
Łowiectwo, nie myślistwo, dlatego, iż to określenie oznacza ochronę zwierząt, a zadaniem myśliwych jest zachowanie różnorodności gatunków i właściwej populacji dzikich zwierząt. Ich nadmiar powoduje niestety ogromne szkody rolnikom i leśnikom, z tej przyczyny zalecana jest nieustająca kontrola ich liczebności.

W przeszłości równowagę między populacjami zapewniały drapieżniki – niedźwiedź, ryś czy wilk. Współcześnie selekcję przeprowadza myśliwy. Wyklucza zwierzęta starsze i schorzałe. To co robią myśliwi przypomina pracę rolnika, który kosi zboże i zabija inwentarz żywy.

Obecnie, na obraz myśliwego składa się nowoczesna broń i optyka myśliwska, gadżety strzeleckie oraz ubrania myśliwskie. Profesjonalny myśliwy (zobacz więcej) nie robi tego tylko z powodu poczucia estetyki lub też długoletniej tradycji myślistwa, ale głównie dla wygody i własnego komfortu.
Wartym szczególnej uwagi częścią garderoby dla myśliwego jest kurtka. Kurtki myśliwskie

polowanie

Autor: per Corell
Źródło: http://www.flickr.com

zabezpieczają na polowaniu przed deszczem, śniegiem, zimnem, wiatrem, nie krępuje ruchów a nawet ułatwiają maskowanie. Ochrona przed deszczem, śniegiem, swoboda ruchów, wysoka odporność i izolacja termiczna to najważniejsze cechy odzieży dla myśliwych. Membrana gwarantuje 100 % ochronę przed wodą, zaś wiele przydatnych kieszeni w spodniach czy kurtkach, komfort w czasie polowań na zasiadkę.

Ciepły, odpinany kaptur także powinien zwrócić naszą uwagę. Dobrze, gdy ubrania myśliwskie są „ciche”, o czym zwykle jesteśmy poinformowani na metce czy w ich opisie. W związku z tym zasadniczym kryterium przy zakupie odzieży dla myśliwych, powinna być funkcjonalność i jakość, która sprawdzałaby się zarówno w pochmurne i mokre dni, jak i bardziej słoneczne poranki. Dobrze dobrana odzież na polowania umożliwi nam swobodne obcowanie z przyrodą i w słońcu i w deszczu.