Życie zaczyna się po sześćdziesiątce, czyli jak seniorzy znajdujący się na emeryturze i radzą sobie z nadwyżką wolnego czasu

Przejście na emeryturę lub ewentualnie rentę, właściwie w każdym razie wiąże się z nadmiarem czasu, który przecież trzeba wypełnić, najkorzystniej w jakiś sensowny sposób. Można oczywista w ogóle nie podejmować jakichkolwiek czynności, lecz gdy życie emeryta będzie bardzo nudne i co gorsza, może skończyć się popołudniami spędzanymi przed telewizorem. Tymczasem osoby po siedemdziesiątce, a nawet osiemdziesiątce, mogą zachować rewelacyjną sprawność tak fizyczność, jak i umysłową.

senior

Autor: Monika Kulej
Źródło: BAREL POLAND
Starsze kobiety na szczęście nie znalazły się całkiem na społecznym marginesie. Za sprawą audycji radiowych i akcji dobroczynnych ciągle powraca temat trudności, z jakimi borykają się nasi dziadkowie bądź rodzice. Nade wszystko zwraca się uwagę na brak odpowiedniej pomocy medycznej, co jednak zupełnie nie oznacza, że inne potrzeby staruszków schodzą na drugi plan.

Powiatowe domy kultury organizują zajęcia dla seniorów, a niektóre placówki idą jeszcze krok dalej i w efekcie takich działań babcie przychodzą do przedszkoli, aby odpowiadać na ciekawe, a przy okazji fascynujące pytania dzieciaków.

Zaabsorbował Cię prezentowany tekst? Jeśli tak, to wejdź na ten link – to niezwykle ważna treść, która także okaże się warta Twojej uwagi.

Z kolei dla tych bardziej wymagających siedemdziesięciolatków zostały utworzone tzw. uniwersytety trzeciego wieku. Tak zorganizowane zajęcia dla seniorów bywają rewelacyjnym pomysłem dla osób, które chcą rozwijać swoje własne pasje i ciągle stawiają na ustawiczny rozwój swojej osobowości.

rozwój osobisty

Autor: Tyler Hebert
Źródło: http://www.flickr.com
W taki sposób można zrealizować swoje marzenia, które zostały wcześniej zarzucone np. ze względów pieniężnych albo czasowych. Dobrym pomysłem bywa także działalność w kole gospodyń wiejskich. Taka oferta jest adresowana dla pań zameldowanych na wsi, gdzie dostęp do innego typu możliwości rozwoju intelektualnego jest dość ograniczony, lecz jak argumentują gospodynie, taka działalność daje sporo satysfakcji i zapewnia stały rozwój osobisty.

Odejście na emeryturę jest okazją do zmiany dotychczasowego trybu życia. Tak kobiety, jak i mężczyźni mogą teraz poświęcić czas na aktywność ruchową. I to w żadnym przypadku nie musi być męcząca jazda na rowerze czy na nartach. Wielkim wzięciem ze strony rencistów, cieszą się tzw. kijki, czyli nordic walking. Zresztą tutaj nie chodzi tylko o zmęczenie w pochlebnym tego słowa znaczeniu, bo w trakcie spacerów nawiązują się nowe znajomości albo odradzają te stare. Tak pojęty rozwój osobisty z pewnością podnosi seniorom poczucie wartości i dodaje rezonu.