Kto zamierza zostać za parę lat cenionym spawaczem, ten powinien już w trakcie nauki nastawić się na wytężoną pracę

Jeśli wierzyć analizom, to jednymi z bardziej poszukiwanych pracowników fizycznych bywają spawacze. Odpowiedzialnością za taki stan rzeczy trzeba byłoby po części obarczyć współczesny system nauczania, chociaż nie bez znaczenia są też wygórowane oczekiwania rodziców oraz samych uczniów. Pamiętajmy, że nie każdy musi zostać magistrem, ponieważ w Polsce takich ludzi są już tabuny.

spawanie

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com

Jednakże oczywiście nie każdy będzie cenionym robotnikiem, gdyż w tej pracy trzeba wykazać się dużą tężyzną fizyczną, zaangażowaniem, jak również cierpliwością i starannością. Spawanie to dosyć pojemne pojęcie – kto potrafi obsługiwać popularną spawarkę inwertorową, ten niekoniecznie będzie mógł spawać tigiem. W końcu nie każdy właściciel osobówki będzie uprawniony do kierowania tirem czy autokarem. Tak czy siak, młody robotnik powinien nastawić się nade wszystko na zdobycie cennych umiejętności i na początek zadowolić się wykonywaniem nieambitnych zajęć. Uczenie się zawodu obligatoryjnie należy rozpocząć od zapoznania się z elementarnymi terminami, by potem wiedzieć np. czym dokładnie różni się stal kwasoodporna od nierdzewnej. Jednakże początkujący spawacz najwięcej czasu poświęca na zdobycie nowych kwalifikacji. I wcale nie mamy w tym miejscu na myśli samego spawania, lecz inne, tak samo ważne umiejętności, np. polerowanie, cięcie laserowe czy docinanie elementów. Należy więc przypomnieć, że jedynie dobrze przygotowane komponenty można następnie bez trudu zmontować w sensowną całość, w przeciwnym wypadku monterzy tracą cały dzień na ich dopasowanie.

cięcie stali

Autor: Carl Wycoff
Źródło: http://www.flickr.com

Każdy robotnik zatrudniony jako spawacz powinien także po części być artystą, jak również w razie czego zasugerować klientowi wybór najlepszego produktu, nawet jeżeli chodzi o kupno drobnostek. Gospodyni rzadko wie, które dokładnie nakrętki nierdzewne warto wykorzystać do montażu barierki . Chociaż to najczęściej kobiety dobrze wiedzą, co jest piękne, to póki co na sprawach montażu wcale się nie znają albo znają się naprawdę słabo, a prędzej znajdą wspólny język z robotnikami, którzy także są estetami. A pamiętajmy o tym, że w modzie są dzisiaj poręcze wykonane na odrębne zamówienie – wystarczy dokładnie przyjrzeć się choćby korytarzom w publicznych i prywatnych ośrodkach zdrowia albo urzędach.