Elementy umundurowania – rozmaite mundury i części wyposażenia

Na terenie zarówno państw świata, jak i naszego kraju działają różniące się między sobą formacje militarne i umundurowane. Ich cechą charakterystyczną jest to, że ich członkowie noszą mundury. To właśnie mundur pozwala odróżnić członków tych grup od pozostałej części społeczeństwa. Jakie są cechy charakterystyczne poszczególnych formacji mundurowych oraz jak prezentują się ich mundury?

furażerki

Autor: Arcadiuš
Źródło: http://www.flickr.com
Najbardziej znaną formacją umundurowaną jest oczywiście wojsko. Nie da się tutaj jednak mówić o określonym wzorze munduru. Określone typy wojsk mają bowiem inne mundury. Rozróżnia się wojska lądowe, lotnicze oraz marynarkę wojenną. Za najbardziej charakterystyczne uważane są wojska lotnicze, których umundurowanie ma typowy stalowy kolor. Tym, co pozwala mieć pewność, że mamy do czynienia z przedstawicielem lotnictwa jest tak zwana mewka, która znajduje się w klapie munduru. To symbol polskich lotników.

Czyżby posty zaprezentowane na tej witrynie zakopane hotel z basenem całkowicie Cię zadowoliły? Myślimy, że tak. Jednak, jeśli pragniesz więcej, to najedź tutaj.

Mundury żołnierzy wojsk lotniczych bardzo często mylone są z mundurami noszonymi przez policjantów, które mają zbliżony kolor. Podobną barwę mają też mundury funkcjonariuszy Służby Więziennej. W ich przypadku tym, co wyróżnia ich od pozostałych przedstawicieli służb mundurowych jest umieszczona na ramieniu naszywka z napisem „Służba Więzienna”. Do tego doliczyć trzeba także symbol formacji. Żołnierze do elementów wyposażenia mundurowego wliczają przeróżne rodzaje czapek – wybierz mundur harcerski. Wśród nich znajduje się także furażerka. Furażerka jest charakteryzującą się małymi rozmiarami czapką, którą nosi się na czubku głowy. Nie jest to oczywiście jedyna czapka, którą mogą zakładać wojskowi.

harcerz

Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com

Zbliżone w wyglądzie czapki noszone są przez funkcjonariuszy Policji oraz funkcjonariuszy wspomnianej przed chwilą Służby Więziennej. Duże znaczenie w umundurowaniu mają także buty.

Formacją umundurowaną o nieco innym charakterze jest harcerstwo. Mundur harcerski inaczej wygląda dla dziewczynek, a inaczej dla chłopców. W przypadku dziewczynek mundur harcerski tworzy go spódniczka, chłopcy oczywiście noszą spodnie. Mundury harcerskie wyróżniają się stalowo – zielonym kolorem. Cechą charakterystyczną są grube skarpety zakładane przez dziewczynki. Wygląd mundurów jest inny w zależności od formacji oraz tego, czy jest on przeznaczony dla kobiety, czy dla mężczyzny. Tak jest odkąd w służbach umundurowanych zaczęły służyć również kobiety i jak na razie nie zapowiada tego, by coś miało ulec zmianie.