W jaki sposób prawidłowo przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna nieraz jest ogromnie stresującym etapem rekrutacji. To normalne, że każdy z nas potrzebuje wypaść na rozmowie rekrutacyjnej jak najlepiej, niemniej jednak w wielu przypadkach popełniamy mnogość błędów, które powodują, iż wypadamy niekorzystnie.

Sporo postaci nie poświęca wystarczająco dużo czasu na odpowiednie przygotowanie się do rozmowy i przeanalizowanie potencjalnych pytań, które mogą się na niej pojawić. A pytań takich jest całkiem dużo – zapraszam do lektury.

rozmowa kwalifikacyjna

Autor: WOCinTech Chat
Źródło: http://www.flickr.com

Na rozmowie kwalifikacyjnej mogą pojawić się zarówno te łatwe, jak także trudniejsze pytania. Jeżeli chodzi o pytania prostsze, to rekruterzy w większości wypadków pytają o nasze doświadczenie, zainteresowania czy wykształcenie. Udzielenie odpowiedzi na te pytania niewątpliwie nie powinno powodować nam kłopotów. A na jakie trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej wskazane jest się przygotować? Do takich pytań zdoła zaliczać się chociażby pytanie o nasze wady. Niestety nie możemy odpowiedzieć, że wad nie posiadamy. Należałoby więc wyszczególnić takie wady, które nie będą miały znaczącego wpływu na zdobycie posady, o którą się staramy. Jeśli w Twojej pracy nie jest potrzebna znajomość języków obcych, to zdołasz zakomunikować, iż Twoją wadą jest słaba znajomość języków. Jeżeli na danym stanowisku nie jest konieczne prawo jazdy, wówczas możesz oznajmić, że Twoją słabością jest jego brak. Wady, jakie nie będą przeszkadzać nam na konkretnym stanowisku z pewnością nie skreślą nas z konkretnej posady. Jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mogą okazać się dla podobnie problematyczne?

Porównaj:

Wskazane jest przygotować sobie odpowiednią odpowiedź na pytanie „Dlaczego pragnie Pan/Pani pracować na tym stanowisku”. Nasza odpowiedź powinna być mądra i wyróżniać nas z innych kandydatów. Jeżeli chcemy zaznaczyć, iż nasza obecność w firmie zdziała mnóstwo dobrego, to nie poprzestawajmy na pustych frazesach, lecz dokładnie powiedzmy co możemy zmienić w firmie i jakie pomysły moglibyśmy wykorzystać na jej usprawnienie. Bez wątpliwości postawi nas to w ogromnie dobrym świetle.