w jaki sposób można wykorzystać kamień we współczesnej architekturze – krótki poradnik

Kamieniarstwo, jak sama nazwa wskazuje, to sztuka odpowiedniego obrabiania kamienia. Kamień był wykorzystywanym od zarania dziejów elementem budulcowym. O jego popularności świadczyła głównie łatwa dostępność. Dzisiaj zakłady kamieniarskie również nie mogą narzekać na małą ilość zamawiających, zwłaszcza jeśli ich projekty są niebanalne, a realizacje wykonane są z dbałością o wszelkie szczegóły.

kamień

Autor: Libet S.A.
Źródło: Libet S.A.
Oferowane na rynku kamieniarstwo (zobacz stopnie blokowe strzegom) Warszawa zajmuje się najczęściej robieniem nagrobków z różnych odmian kamieni. Często w tym celu stosowany jest granit (zobacz palisady granitowe) albo marmur. Oba tworzywa są wyjątkowo odporne i zapewniają atrakcyjne wykończenie. Nagrobki przyjmują dosyć oryginalne formy i niekiedy wyglądają jak prawdziwe dzieła sztuki. Zakłady kamieniarskie posiadają na podorędziu wiele atrakcyjnych projektów, jednak coraz częściej proponują dostosowanie się do indywidualnych wskazówek klientów. Nagrobki nie mają już formy dużych, topornych pieczar. Są niewielkie, eleganckie, a jednocześnie rzeczywiście istotna waga przywiązywana jest do ozdób. Więcej – .

Kamieniarstwo to jednakże nie tylko produkcja nagrobków. Wiele firm trudni się też kamieniarstwem budowlanym, czyli robieniem elementów dekoracyjnych dla wnętrz. Z kamieni produkowane są między innymi schody, jakie nadają pomieszczeniom elegancki wygląd. Dużym zainteresowaniem cieszą się aktualnie najczęściej schody marmurowe. Ponadto, kamień sprawdza się w produkowaniu blatów, czy to kuchennych czy łazienkowych. Są one rzeczywiście odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i prezentują się niezwykle korzystnie.

kamień

Autor: Bruk-Bet
Źródło: Bruk-Bet

Dużo osób decyduje się też na kamienne posadzki w swoim domu. Z kamienia wytwarzane są poza tym kominki, które obecnie znacznie częściej montuje się w domach bądź mieszkaniach, toteż obróbka kamienia to sztuka pożądana.

W Warszawie działa wiele zakładów kamieniarskich (kamieniarstwo Borkowski), których propozycja jest faktycznie zróżnicowana. Jakość wykonywanych usług jest najczęściej dość wysoka, jako że właściciele podobnych firm znakomicie zdają sobie sprawę z tego, jak duża jest konkurencja na tutejszym rynku. Kamieniarstwo może mieć również charakter artystyczny. Nic więc dziwnego, że warszawskie zakłady kamieniarskie oferują tego rodzaju usługę.