Najnowsze technologie zdobienia przedmiotów o różnych kształtach, w jaki sposób używa się hydgrografiki

Od jakiegoś czasu w wielu lakierniach zaczęła być stosowana pochodząca z Japonii technika nowoczesnego nanoszenia motywów, nazywana także hydrografiką. Na początku wykorzystywana była jedynie przez największe firmy z branż RTV, AGD i motoryzacyjnej, dla przeciętnych firm dostępna się stała dopiero od niedawna i od razu zdobyła duże uznanie wśród licznych klientów. Generalnie hydrografia jest procesem nakładania różnych motywów i wzorów na najróżniejsze kształty.

Woda

Autor: William Gray
Źródło: http://www.flickr.com
Cały proces odbywa się w odpowiedniej wannie, do jakiej wlewa się wodę w odpowiedniej temperaturze, najlepsza jej wielkość wynosi około trzydziestu stopni. Niektóre odmiany wanien posiadają wbudowany układ grzałek służący do dokładnego utrzymywania odpowiednich parametrów. Ważnym elementem jest także specjalny filtr który służy do oczyszczania powierzchni wody po wcześniejszej pracy, dzięki temu da się wykonywać elementy jeden po drugim, jedynie czyszcząc wodę między poszczególnymi cyklami.

Najnowsze technologie zdobienia przedmiotów o różnych kształtach, jak dokładnie wykorzystuje się hydrografikę.Proces nakładania będzie polegał na tym, że w wannie zanurza się część na której ma być naniesiony. Później na powierzchni wody trzeba wyłożyć odpowiednio przygotowaną folię, podczas wyciągania elementu z wody motyw znajdujący się na folii zostaje przyklejony do powierzchni przedmiotu. Przygotowanie go polega na tym, że jeżeli jest to goły metal to będzie trzeba nałożyć podkład, przy częściach już pomalowanych trzeba je tylko zmatowić i wyczyścić. Przykłady realizacji na .

Po naniesieniu folii następnym etatem jest dokładne mycie elementu i usunięcie nadmiarowej folii. Na sam koniec należy wszystko dobrze zabezpieczyć, w przeciwnym razie szybko mogłaby się zetrzeć. Przeważnie stosuje się to tego jeszcze jedną warstwę odpowiedniego lakieru w bezbarwnym kolorze, przez co całość będzie miała bardzo dużą trwałość i wytrzymałość.

Ciekawych danych zasięgniesz po przejściu na witrynę (https://pieczatki.pl/krakow/), która zawiera wciągające dane na omawiany temat – będą one z pewnością warte uwagi.

Technologia ta w praktyce nie ma żadnego ograniczenia jeśli chodzi o wzory, na folii można zrobić każdy motyw i nałożyć go następnie na obrabiany element (galeria przedmiotów po hydrografice).