Należy dokładnie wszystko zaplanować, żeby programy lojalnościowe były skuteczne i już na wstępie nie odstraszyły klientów

Posiadanie stałych klientów staje się marzeniem każdego handlowca. Weźmy pod rozwagę gabinety fryzjerskie, a przekonamy się, że powyższe sformułowanie jest prawdziwe.

Włosy raz obcięte po 2 tygodniach odrastają i powtórnie trzeba pójść się do fryzjerki. Dlatego posiadaczki salonów chcą, aby panie po trzydziestce przywiązały się do jednego miejsca, w którym także pomalują sobie włosy i zrobią trwałą ondulację. Rewelacyjnym sposobem na osiągnięcie tego celu jest zatrudnienie fryzjerki, która potrafi łatwo nawiązywać nowe znajomości. Programy lojalnościowe (przykład)

www

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com

pozostają kolejnym krokiem do tego, aby usługobiorca nie zmienił wizytowanego miejsca. Jednym z najprostszych rozwiązań jest przykładowo wprowadzenie kuponów rabatowych, które doskonale znamy z zakupów w sklepach wielkopowierzchniowych. Ich naczelna zasada bywa w miarę prosta do określenia: za każdą wizytę albo dokonanie sprawunków klient (odkryj serwis) otrzymuje punkty, które w przyszłości będzie mógł wykorzystać i zapłacić mniej np. za co piąte strzyżenie bądź za często nabywane towary.

Podobnie postępują przedstawiciele innych branż. Programy lojalnościowe oferują tak operatorzy telewizji cyfrowej, jak i telefonii komórkowej. Konkurencja w tych gałęziach pozostaje w miarę spora, więc o klienta należy walczyć i zaproponować coś ekstra. Mniejszy abonament lub dodatkowe godziny na rozmowy ze znajomymi to tylko niektóre chwyty reklamowe, jakimi posługują się przedsiębiorstwa telekomunikacyjne. Czasem można również otrzymać bezpłatne wejściówki do kina, a nawet na pływalnię.

Programy lojalnościowe będą skutecznie funkcjonowały, jeżeli konsument uzna, że dany rabat w rzeczywistości przynosi mu profity. Specjaliści od reklamy i promocji już dawno temu tak przyzwyczaili członków naszego społeczeństwa do różnego rodzaju bonifikat, że dzisiaj właściwie każdy kupujący zaczyna powoli zastanawiać się nad możliwymi korzyściami dla siebie, jeżeli przy kasie otrzymuje kolejną kartę rabatową. I co najważniejsze, potrafi w wielu przypadkach po prostu odmówić przyjęcia tej karty. A przy okazji warto nadmienić, że powyżej omówione programy nie zawsze okazują się wystarczające, ponieważ jak klient zrazi się nieplanowanym podwyższeniem abonamentu, to od błyskawicznej rezygnacji z usługi już nic go nie powstrzyma.