Czy warto uczyć się języka rosyjskiego?

W okresie socjalizmu prawie nikt (poza nielicznymi wyjątkami) nie posługiwał się językiem angielskim. Zamiast tego wielka ilość ludzi potrafiła się dogadać w języku rosyjskim. Język ten był w każdym miejscu: na studiach, w szkole, nie było innej możliwości, obowiązkiem było się go uczyć, bo nasz „bratni” sąsiad kontrolował uważnie także na nasze kształcenie. Jednocześnie, nasza gospodarka była uzależniona od ZSRR, tak więc błędem byłoby się uczyć innych języków, no chyba, że dla własnych ambicji. Taki stan nagle odmienił się w latach dziewięćdziesiątych.

spotkanie z tłumaczem

Autor: US Embassy Madrid
Źródło: http://www.flickr.com
Wiadomo, zmiany, zmiany, upadek ustroju komunistycznego i nastanie dzikiego kapitalizmu. W szkołach na fali triumfu zaczęto rezygnować ze znienawidzonego języka rosyjskiego, zamiast tego wprowadzono inne, tym razem zachodnie języki obce. Obok języka Szekspira najczęstszymi nowymi językami obcymi były niemiecki i francuski.

Były oczywiście uczelnie, gdzie uczono także hiszpańskiego czy języka włoskiego, to jednakowoż były i ciągle są wyjątki. Aktualnie najistotniejszy jest angielski, wykładany jest wszędzie, w wielu szkołach obowiązkowy jest również drugi język – kliknij i sprawdź -. Najczęściej wybierany jest język niemiecki. To raczej logiczne, Niemcy to nasz zachodni sąsiad, z którym mamy najintensywniejszą wymianę gospodarczą. W mniejsze ilości przypadków wybierany jest język francuski, a jednakowoż wraca moda na – ten niepopularny po latach socjalizmu – rosyjski (> link <).

Dzisiaj jeśli spytać młodych ludzi, jaki język znają – zabrzmi chóralna odpowiedź: „wiadomo, angielski!”. Jeśli zaś takie samo pytanie wystosować do starszego pokolenia to, jak nietrudno odgadnąć, znakomita większość wskaże na język rosyjski. Wiadomo, przyswajamy języki obce, które w danym etapie są nam niezbędne, lecz analizując tendencje to już wkrótce coraz więcej młodych ludzi będzie posługiwała się także językiem rosyjskim.

Wskazuje na to coraz większa moda na ten język, jest coraz więcej szkół, w których uczy się rosyjskiego, na każdym zaś kroku możemy spotkać tłumaczy języka rosyjskiego. Ktoś w tym miejscu wtraci, iż tłumacze języka rosyjskiego (polecana strona) to zaszłość poprzednich czasów, lecz nie będzie to prawda, bo dużo młodych ludzi zamiast na język angielski decyduje się na język rosyjski. To z jednej strony nasz słowiański język, tak więc swobodniej nam się go nauczyć, z innej strony język rosyjski jest naprawdę piękny!