Które papiery należy zachować i na jak długi czas?

Często zajmują za wiele miejsca w szafie. Najchętniej chcielibyśmy je wyrzucić na śmietnik. Nie możemy jednak tego zrobić, ponieważ większość dokumentów należy przechowywać przez określony czas.

niszczarka

Autor: Neal Jennings
Źródło: http://www.flickr.com
Pity, karty gwarancyjne, dokumenty z banków, umowy o pracę i zaświadczenia lekarskie…

Zainteresowały Cię informacje wakacje islandia podane w naszym poście? Niezwykle przyjemnie więc będzie nam podzielić się z Tobą nowymi notkami. Czekamy na recenzję!

Góra papierków wzrasta z roku na rok. I choć nas denerwują nie możemy się ich ot tak pozbyć. Byłoby to nierozsądne posunięcie. Zawierają wszak nasze dane osobowe. Poza tym według prawa niektóre z nich mamy obowiązek zachować przez konkretny czas. Niszczenie dokumentów przed jego upływem grozi karą lub innymi sankcjami. Na przykład pity mamy obowiązek zachować przez okres 5 lat. Jeśli brakowanie dokumentów nastąpi wcześniej, możemy mieć problemy z Urzędem Skarbowym. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą nam się przydać zrobione wcześniej badania lekarskie. Warto założyć teczkę, do której będziemy składać wszelkie wyniki badań. W rezultacie zawsze będą łatwe do odnalezienia i odpowiednio uporządkowane. Jak powinno przebiegać utylizowanie dokumentów? Po pierwsze zróbmy to z rozmysłem. Nie wyrzucajmy ich do kosza. Ktoś wszak może je odnaleźć i wykorzystać w niecnej intencji. Niszczenie dokumentów trzeba przeprowadzić mądrze. Dobrze jest je spalić ewentualnie podrzeć. Jeżeli mamy niszczarkę, wtedy zaoszczędzimy sporo czasu. Brakowanie dokumentów zajmie nam tylko chwilę. Więcej dowiedz się tu: . recykling (idź tutaj)

umowy

Autor: 5of7
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas sprzątania nie możemy wyrzucać nawet paragonów. Są one czasami jedyną podstawą do ewentualnej reklamacji. Zwłaszcza, jeżeli dotyczą one kosztownego sprzętu. Jeśli zakupiliśmy jedynie buty, również nie wyrzucajmy paragonów. Niszczenie dokumentów, potwierdzających zakup nie jest tutaj wskazane. Pod żadnym względem nie wolno nam usuwać umów o pracę, świadectw pracy, zaświadczeń itd. Gdy będziemy zmieniali pracę, mogą okazać się niezmiernie potrzebne. Podobnie może się stać za kilkanaście lat, kiedy będziemy się starać o przejście na emeryturę. Wszelkie umowy będą wtedy na wagę złota! W tym wypadku utylizacja dokumentów byłaby nieprzemyślana. Ostatnią, ale nie najmniej ważną rzeczą jest dbanie o to, aby nasze dane osobowe nie dostały się w niepowołane ręce. Nigdy nie wiadomo, w jaki sposób wykorzysta je osoba, która je przypadkiem znajdzie. Dbajmy więc o nasze domowe archiwum i systematycznie je uzupełniajmy. Na pewno źle na tym nie wyjdziemy!