O czym musimy pomyśleć przed rozpoczęciem budowy domku?

Nim pobudujemy swój własny upragniony domek, będziemy musieli wykonać kilka działań. Pierwszym etapem będzie postaranie się o pozwolenie na budowę. W następnej kolejności można zacząć myśleć o rozpoczęciu budowy. Niekiedy dobrze jest jeszcze przed złożeniem w wniosku o zezwolenie na inwestycję wykonać tzw. badania geotechniczne. Co prawda nie są one niezbędne do otrzymania decyzji administracyjnej, ale dobrze je wykonać bowiem unikniemy w ów sposób przykrych niespodzianek gdy będziemy już w połowie budowy.

www

Autor: Soil Science
Źródło: http://www.flickr.com
W szczególności jest to istotne kiedy widzimy iż nasza działka (być może interesuje Cię nasadzanie drzew) jest mokra, po nawet niewielkim deszczu długo utrzymuje się wilgoć. Niezbędne są wtenczas badania (masz więcej pytań?) geotechniczne. Polega to na wykonaniu kilku, minimum 3 odwiertów o głębokości od 3 do 6 m. Ilość odwiertów uzależniona jest od tego, jaki typ domu chcemy postawić (dom z piwnicą czy też bez piwnicy).

Często wynik owych ekspertyz sugeruje nieopłacalność budowania budynku podpiwniczonego. Wnioski jakie otrzymamy po przeprowadzeniu analizy to: opis przeprowadzonych badań, rysunki technologiczne (przykładowo przekrój gleby) jak też wnioski i zaordynowania co do budowy fundamentów w taki sposób, by zapewnić ochronę przed podmakaniem fundamentów, a zatem i całego budynku.

Niestety, badania geotechniczne – klik! – do tanich nie należą, ich koszta podług danych z popularnego serwisu budowlanego to 1000-1500 zł. Na koszty ma wpływ wielkość działki jak też rodzaj domu jaki planujemy stawiać. Jednak warto takie koszty ponieść, bowiem są one znacznie mniejsze niż późniejsze poprawianie nieodpowiednio wybranej techniki wznoszenia domu.

Po wykonaniu tych wszystkich czynności można bez problemu rozpocząć budowanie. Mało nas wtenczas już może zaskoczyć a z pewnością ustrzeżemy się przed dużymi ponadprogramowymi kosztami. Kolejną istotną kwestią jaką należy przemyśleć jest nagrzewanie które będziemy stosować gdyż ono także niewłaściwie dobrane potrafi generować spore koszta.

Dosyć rozsądną inwestycją będzie wykorzystanie instalacji LPG. Inną opcją jest pobudowanie kominka w pokoju dziennym z nadmuchami dystrybuującymi ciepło po całym domu. Zbędne są wówczas grzejniki.