Skuteczna terapia EEG – Biofeedback – na czym polega i do jakich grup ludzi jest ona zwracana?

Terapia Biofeedback jest to nowomodne badanie komputerowe, które może być wykonywane zarówno u osób dorosłych, jak również u dzieci. Dzięki tej metodzie przypuszczalne jest ustalenie harmonii czynności fal mózgowych, jest ona użytkowana do leczenia wielu rozmaitych kłopotów medycznych i trzeba uznać, że metoda ta charakteryzuje się naprawdę rozległą efektywnością.

psychologia

Źródło: http://www.sxc.hu/
Terapia (sprawdź informacje na stronie) biofeedback jest zalecana w szczególności dla osób, które są narażone na natężony wysiłek, przykładowo w trakcie nauki, dodatkowo mogą z niej skorzystać też osoby, które na co dzień żyją w dużym stresie. Za pomocą Biofeedback wolno także leczyć różnorodne rodzaje problemów psychologicznych, takich jak zaburzenia snu, lęki, zaburzenia zachowania albo dysleksja, do tego stosuje się ją również w przypadku zaburzeń psychosomatycznych, takich jak na przykład padaczka, tiki, uzależnienia czy przewlekłe bóle. Do tego terapia zobacz ta okazuje dużą skuteczność w leczeniu adhd.

A jakim sposobem następuje taka terapia? Mówiąc skrótowo w trakcie terapii do głowy pacjenta przyczepiane są dwie elektrody, które notują fale mózgowe. Fale te są porządnie wzmocnione przez komputer, jaki podczas ich przetwarzania emituje komunikaty zwrotne. Równocześnie fale mózgowe pacjenta są także biegle rozpatrywane przez specjalistę, jakim jest neuroterapeuta.

terapia
Dostawane sprzężenie zwrotne to informacja, która mówi nam o tym, jakie fale mózgowe pacjenta górują w danym momencie. Co ciekawe fale te są widoczne pod postacią graficzną, jako wideogra, którą wolno obserwować na monitorze komputera. Grą tą wolno kierować na podstawie osobistego mózgu. Jeżeli aktywność mózgu rośnie w czasie konkretnego pasma częstotliwości fal mózgowych, wtedy „gracz” zdobywa punkty jako nagrodę, jeśli z kolei narastają fale, jakie są niepożądane wtedy punktów nie zdobywamy.

Ta innowacyjna metoda pozwala na uczenie się nowiutkich rzeczy i kształtowanie bardziej pożądanych częstotliwości fal mózgowych. W zależności od kłopotu i jego złożoności poleca się blisko 60 takich seansów, z jakich każdy trwa około 45 minut. Nowinką jest to, że Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje aktualnie 10 zabiegów Biofeedback.