W zakłóceniach wymowy takich jak jąkanie konieczna jest odpowiednia terapia u logopedy

Jąkanie jest rodzajem zaburzenia mowy, który dotyczy dzieci jak i dorosłych. Maluchy wyjątkowo źle znoszą ową przypadłość. Może stać się powodem komplikacji z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi. Należy wiedzieć, że bez względu na wiek, przypadłość tą można leczyć.

Przemawiające dziecko

Autor: James Brooks
Źródło: http://www.flickr.com

Nie wszystkie pauzy i zakłócenia przepływu wysławiania klasyfikuje się do jąkania. Poza rytmicznymi powtórzeniami dźwięków wypowiadanymi bezwiednie mogą do tego dojść także bezdźwięczne blokady mowy oraz przedłużenia dźwięków – zazwyczaj samogłosek. Jąkanie może być: rozwojowe bądź nabyte. Rozwojowe zapoczątkowane jest przeważnie już w początkowym dzieciństwie. Natomiast jąkanie nabyte jest prawdziwą rzadkością.

Jeżeli po przeczytaniu omawianego zagadnienia, będziesz mieć chęć na więcej danych, to kliknij i zobacz, jakiego rodzaju porządne informacje (http://www.bira.pl/produkty/elektrorygle) zawiera ten artykuł.

Może być skutkiem np. mocnego urazu głowy, bądź zażywania narkotyków.Największym kłopotem dla osób jąkających, który zawstydza i onieśmiela są powtórzenia. Czasami bloki i przeciąganie pojawiają się później. Ich celem jest często ukrycie powtórzeń. Przyczyny nasilenia jąkania mogą być różne. Z pewnością zwiększa je lęk.

Z jakich powodów trzeba leczyć jąkanie?

Zaburzenia mowy, takie jak jąkanie wywołują u osób dotkniętych kiepski stan emocji i mogą wpłynąć na ogólne funkcjonowanie. Może się zdarzyć, że osoba która się jąka zacznie odczuwać lęk przed mową. Osoby takie łatwiej się zestresują, odczuwają zakłopotanie, wstyd, frustrację, strach, gniew, winę i często mają niższą samoocenę. Jąkanie (odpowiednia strona) rozwojowe nie leczone od najmłodszych lata oprócz frustracji, negatywnych odczuć i wstydu może przynieść wiele złych skutków w życiu dorosłym – jak na przykład kłopoty ze znalezieniem pracy, byciem w związku, czy też awansem w pracy.

Jak leczyć jąkanie?

W dzisiejszych czasach przyczyn jąkania poszukuje się w genetyce i fizjologii układu nerwowego. Jak już zostało wspomniane – owe zaburzenia mowy trzeba próbować leczyć. Fachowej pomocy może udzielić polecany – neurologopeda. Obecnie opracowano mnóstwo metod, które mają pomóc w terapii. Bardzo często skupiają się one głównie na wyeliminowaniu negatywnych uczuć i postaw, których skutkiem są złe emocje i odczucia.