Kolejny dowód zbawiennej technologii

Świat rozwija się na naszych oczach, bierzemy udział w tego typu pędzie. Jeszcze niedawno byliśmy zachwyceni rzeczami, które teraz są już staromodne. Dzisiaj, preferujemy przeglądać rankingi w stylu „10 rzeczy, które pragnąłeś mieć w latach dziewięćdziesiątych”, tak jak gdyby z jednej strony, czujemy wzruszenie, z innej zaś, nie jesteśmy w stanie wyjść z podziwu, jak wiele spraw uległo zmianie.

Odkładając jednakowoż na bok wspomnienia wiemy, iż rozwój zwłaszcza

Budowla w centrum miasta

Autor: Robert Linsdell
Źródło: http://www.flickr.com

ma wpływ na nasze lepsze życie, lepszy komfort funkcjonowania. Szczególnie dobrze widać to w zakresie coraz bardziej zaawansowanym budownictwie. Przykładem inteligentny budynek.

Dom tego rodzaju, jak sama nazwa wskazuje ma to do siebie, że odznacza się niezwykle wysoko zaawansowaną technologią, co mówi nam, że wyposażony jest w różnego rodzaju modele detektorów i czujników. Nad wszystkim kontrole sprawuje zaawansowany system zarządzania, panuje on nad wszystkimi instalacjami (na przykład, nad systemem wentylacji).

Za pomocą tej informacji zwrotnej, budynek

Budynek mieszkalny

Autor: Phillip
Źródło: http://www.flickr.com

właściwie reaguje na zmienne środowisko wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Ma to wielki wpływ na jakość życia w tego typu miejscu – poprawia się funkcjonalność, bezpieczeństwo i wygoda, a jednocześnie zmniejszone są koszty eksploatacji i modernizacji (szczegóły na stronie).

Jeśli masz ochotę zgłębić więcej informacji na prezentowany temat – odsyłam do www, gdyż znajdziesz na niej szczegółowe dane, które bardzo Cię zainteresują.

Dodatkowo, znacznie zminimalizowana jest emisja szkodliwych zanieczyszczeń. Wszystkie te udogodnienia i nowoczesne rozwiązania nie wpływają negatywne na osoby mieszkające w tego typu domu.

Pomysł na projekt tego typu budynku pojawił się w latach 70. w USA. Pochodzi on z systemów kontroli produkcji zautomatyzowanej, a również z dziedziny optymalizacji środowiska rozwoju roślin (Gdańsk kieszonkowa dwuzakresowa waga elektroniczna). Ulepszona technologia i bardziej przyszłościowe rozwiązania, które zostały zaprojektowane do końca lat osiemdziesiątych, pozwoliły na skonstruowanie systemów zarządzania budynkiem w celach prywatnych, mieszkaniowych czy biurowych.

System zarządzania budynkiem, po angielsku Building Management Systems (BMS) w największej ilości przypadków znajduje zastosowanie w przestrzeniach biurowych, różnorodnych instytucji czy w pomieszczeniach przemysłowych. Pole działalności takiego systemu to zdecydowanie kontrola, integracja, monitorowanie i optymalizacja. Równie ważne jest raportowanie najważniejszych niedopatrzeń, jakie mogą wyniknąć w trakcie korzystania z takiego budynku.