Utrata potomka to jedna z największych tragedii, jakie mogą nas spotkać

Niejedna osoba musiała pożegnać się na zawsze z dzieckiem. Czasem chodziło o pociechę znajomego, która zginęła w tragicznych okolicznościach, innym razem było to dziecko kogoś z naszej najbliższej rodziny. Utrata dziecka to jedna z największych tragedii, jakie mogą się zdarzyć, nie życzylibyśmy jej nawet największemu wrogowi. Na miejscach pochówku widzimy nagrobki dziecięce i wierzący zastanawiają się jak Bóg mógł tak małe dzieci zabrać z Ziemi, Ci niewierzący nie są w stanie pojąć jaka siła sprawiła, że doszło do śmierci dziecka.

nagrobek

Autor: Ogiyoshisan
Źródło: http://www.flickr.com
Firmy pogrzebowe mają w swoich ofertach różne nagrobki, które mają upamiętnić krótkie życie dzieci. Rodziny, które mają wybrać pomnik często są zbyt przytłoczone żałobą by przebierać w ofertach i wybierają po prostu pierwszy z brzegu nagrobek – (jeszcze więcej). Ludzie pracujący w zakładach pogrzebowych mówią, że to najtrudniejsza część ich pracy, gdy trzeba pochować małe dziecko. Jednak muszą sobie z tym jakoś dawać radę.

Nagrobki dla dzieci to biznes jak każdy inny. Choć w naszym kraju takie podejście oburza, to taka jest prawda. Można wybierać spośród różnych materiałów nagrobki – (szczegóły tu…) dla małych dzieci. Jednak bez względu na to, że biznes musi się kręcić, to ludzie pracujący w zakładzie pogrzebowym są ludźmi, mimo pewnego uodpornienia na tragedie ludzkie, ciężko im przejść obojętnie nad śmiercią dziecka.

cmentarz

Autor: Ben Schumin
Źródło: http://www.flickr.com
Dzieci kojarzą się wszystkim z uśmiechem, z życiem. Kiedy, więc okazuje się, że jakieś małe dziecko umarło zaczynamy się zastanawiać nad o swoim życiu myślimy, nad tym, dlaczego tak mały człowiek, który często niezbyt wiele przeżył musi już odejść? Nie sposób zrozumieć bólu i cierpienia najbliższych, bólu matki, która musi pochować swoje dziecko, bólu rodzeństwa, które kochało swojego brata czy siostrę. Nagrobki dziecięce, które widzimy będąc na cmentarzu to również nagrobki, które zostały postawione w wyniku brawury pijanego kierowcy, albo wypadku związanego z pijaństwem rodziców.

Nie zapominajmy, że niektóre nagrobki to nie nieszczęśliwe zbiegi okoliczności, bo wszyscy wiemy, że wypadki się zdarzają, czasem dziecko umiera z powodu obojętności dorosłych. Nie bądźmy obojętni na krzywdę dzieci, bo kolejny nagrobek może powstać z naszego powodu.