Jesteś urodzonym humanistą? Wybierz studia z filologii

Twierdzą: „Ucz się, ucz, bo wiedza to potęgi klucz”. Ci co spróbowali i pozostali w takim postanowieniu doskonale zdają sobie sprawę, że jest to prawda i ale także nieprawda. Wiedza jest naprawdę potrzebna, żeby zdobyć lepiej płatną pracę, a co za tym idzie lepiej, bardziej komfortowo żyć, ale z innej strony, co nam po mądrości, kiedy pracy nie możemy zdobyć, gdy człowiek ukończył trzy kierunki, a nikt nie chce go zatrudnić. Nie są zainteresowani wykształceniem, pytają się go za to o wcześniejsze miejsca pracy, ale kiedy miał je nabyć, jak ciągle studiował. To kłopoty wielu młodych ludzi. Recepta dla następnych magistrów jest tego typu, iż jak już koniecznie chcesz studiować coś z nauk humanistycznych czy społecznych to wybierz najlepiej studia filologii obcej.

nauka języków obcych w szkole

Autor: Laurie Sullivan
Źródło: http://www.flickr.com
Zdaje sobie sprawę, że nie każdy zgodzi się z tym stwierdzeniem, gdyż (to też prawda) studia to jedno, lecz liczy się też pasja. Jeśli bowiem wybieramy się na studia, bo mamy prozaiczne powody, na przykład ucieczka przed armią, gdyż chcemy zabawić się czy pomieszkać w wielkim mieście, a wybierając takie studia nie mamy jakichś konkretnych zapatrywań, to taki nieplanowany wybór może nas dużo w przyszłości kosztować: brak perspektyw, żadnej pracy i Urząd Pracy… Jeśli idziemy jednak na studia , ponieważ są one właściwe z naszymi zainteresowaniami, jakie chcemy rozwijać, to nieważne czy będziemy studiować matematykę czy historię, na pewno jakoś się uda znaleźć fajną pracę.

Z drugiej strony, co osoba 19-letnia wie o życiu i o tym, co chce robić, dokonanie wyboru studiów w takim wieku jest trochę rzucaniem się na głęboką wodę: nie wiadomo, co w niej jest, nie wiemy też, czy cali i zdrowi z niej wypłyniemy. To chyba troszkę za wcześnie podejmować takie postanowienia, korzystniej udać się na jakiś wolontariat, pojeździć po świecie, pomyśleć o swoim miejscu w rzeczywistości.

Wracając jednak do filologii to sprawa przedstawia się tak, że wiele humanistyczno-społecznych specjalizacji oferuje: politologię, socjologię, stosunki międzynarodowe, polonistykę, psychologię, i tak dalej. Każdy z tych kierunków jest bardzo ciekawy, daje fajną wiedze, ale nie daje żadnych kompetencji. Filologia daje jedną, ale jakże konkretną: specjalistyczną umiejętność posługiwania się danym językiem obcym . Nie musisz wybierać angielskiego, możesz wybrać się na filologię ukraińską, a później zajmować się tłumaczeniem z ukraińskiego. Ile jeszcze osób się tym trudzi? Nikt nie chce cię zatrudnić? Działaj więc jako freelancer i znajduj klientów.