Sprzęt turystyczny – dlaczego nie warto na nim oszczędzać? Parę słów o tym, jak zdecydować się na buty, plecak oraz namiot

Masz w planach daleką podróż? Biwak? Wypad w góry? W takim razie bezwzględnie musisz zaopatrzyć się w solidny sprzęt. Buty, namiot, plecak – bez tego się nie obejdziesz. I nie mogą to być byle jakie przedmioty. Nie chcesz w końcu chyba, aby jakaś z niniejszych rzeczy nagle rozleciała Ci się na pustkowiu, kiedy do najbliżej położonego sklepu czy na pobliski przystanek będziesz miał chociaż kilka kilometrów, a pogoda niespodzianie będzie się psuć?

Właśnie. Dlatego nie oszczędzaj. Zainwestuj w pewny sprzęt wyprodukowany przez specjalistyczne marki, co do jakiego będziesz mieć pewność, że nie zawiedzie Cię w najmniej właściwym momencie. Wielu podróżników rekomenduje na przykład plecaki 4f. Podobno nie dosyć, iż są one pojemne, to w dodatku niebywale komfortowe, a także wytrzymałe na trudne warunki pogodowe. Firma 4f nastawiona jest na tworzenie produktów przeznaczonych dla aktywnych ludzi, jakim niestraszne deszcz, burza czy nawet grad bądź śnieg. Jednakże odpowiedni plecak (plecaki wojskowe) to tylko część sukcesu. Podobnie istotne jest obuwie, a przekonasz się o tym już po kilku km wędrowania. Wyłącznie bardzo bez doświadczenia oraz pozbawiona wyobraźni osoba na dłuższą wyprawę włoży trampki. Wszyscy się orientują, iż obuwie powinno być dopasowane do rodzaju podłoża. W góry należy w takim razie zabrać takie, jakie będzie zakrywało kostkę i w ten sposób zabezpieczy naszą nogę przed kontuzjami. Dobrze, by buty były również wodoodporne, ich podeszwa natomiast gruba i odporna na poślizg.

poznaj nasze akcesoria

Autor: Matt Matches
Źródło: http://www.flickr.com

Naturalnie tego rodzaju obuwie nie jest tanie, podobnie zresztą jak plecaki 4f, lecz za to zwykle wystarcza na dosyć długo. Takiego zakupu należy dokonać raz na kilka lat, przebolejmy zatem te kilkaset zł oraz miejmy za to pewność, że gdy nadejdzie najcięższy moment, buty nas nie zawiodą.

Kolejna sprawa – namiot. Jeśli będzie nam konieczny, również uczciwie zastanówmy się nad jego wyborem. Przecież nie chcemy podczas ulewy nagle stracić dachu nad głową, zgodzisz się? Zdecydujmy się więc na solidny, wodoodporny i nieco większy aniżeli sądzimy, iż nam starczy. Prócz nas bowiem muszą się w nim pomieścić także wszystkie nasze rzeczy.