Jaką metodą wytwarzane bywa żeliwo?

Historia pokazuje, iż jednym z przełomowych momentów w postępie ludzkości zostało odkrycie metali. Zapoczątkowano wytwarzać z nich produkty o nadzwyczaj mocnej odporności, które z czasem zastąpiły mniej trwałe części drewniane.

Dobrym przykładem jest koło, jakie w pierwotnych czasach było w całości drewniane, potem rozpoczęto dołączać do niego elementy metalowe (obejmę żelazną a także wzmocnienia). Z czasem człowiek przyuczył się skutecznie obrabiać żelazo a to w rezultacie spowodowało całościowe wyparcie drewnianych kół. To obrabianie metali głównie tyczyło się odpowiedniego ich formowania, odlewania oraz łączenia z innymi pierwiastkami a to z kolei było przyczyną także powstania różnego typu stopów. Takim stopem będzie chociażby żeliwo. To scalenie żelaza z węglem, w którym normy określają minimalną zawartość węgla jako dwa procenty.

Obecnie oceń lampy led do obory ten tekst, który jest niesamowicie zajmujący. Zrób to właśnie teraz! Zobaczysz, że faktycznie należy to zrobić!

Żeliwo powstaje w odlewniach poprzez złączenie tak zwanej surówki z elementami złomu stalowego – doczytaj .

Obróbka żeliwa

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Surówka jest to półprodukt składający się z przetopionego żelaza,węgla, krzemu i fosforu oraz innych pierwiastków. Sam w sobie nie nadaje się do niczego z powodu jego kruchości. Zatem jest nazwany półproduktem, który poddawany będzie dalszej obróbce. Jak wyżej było napomknięte jest on scalany ze złomem stalowym, jaki bywa bardzo trwały jako produkt. Obecnie złom stalowy otrzymuje się poprzez recykling (świetna strona). Po przyszykowaniu odpowiednich składników odlewnia żeliwa przetapia a także odpowiednio scala je ze sobą w skutek czego powstaje żeliwo.

Jak możemy zaobserwować żeliwo powstaje z półproduktów, jakie same w sobie nie przydadzą się do niczego, tymczasem po zespoleniu dają końcowy produkt, jaki aktualnie bardzo powszechnie jest stosowany. Żeliwo głównie wykorzystywane jest do produkcji rur kanalizacyjnych, wodnych a także wszelkiego rodzaju włazów i studzienek drogowych.

Doczytaj –

Natomiast to nie będą jedyne wykorzystywania żeliwa. Odlewnia żeliwa w zależności od potrzeby produkuje żeliwo szare, sferoidalne lub stopowe, które następnie używane są w przemyśle maszynowym, przemyśle energetycznym lub górnictwie. Żeliwo odnalazło sporą ilość zastosowań co pozwoliło na wykorzystanie materiałów zaistniałych jako odpad przy wytwarzaniu innych produktów.