Sprzęt wspinaczkowy

Większość interwencji GOPR dotyczy niewłaściwego przygotowania amatorów wspinaczki w górach do wymagających warunków terenowych. Nieprzystosowanie jest tak bardzo skrajne, że osoby wybierające się w góry niekiedy nie znają nawet numeru alarmowego do odpowiednich służb. Był to jeden z zasadniczych powodów, dla którego w Polsce wprowadzono numer telefonu 112. Góry to bardzo niebezpieczne tereny, szczególnie w w zimie czy wczesną wiosną, gdy utrzymuje się jeszcze śnieg. Odpowiedzialni amatorzy wspinaczki za każdym razem sprawdzają prognozę pogody oraz aktualne warunki pogodowe które panują na miejscu, kontrolują również ostrzeżenia dotyczące lawin, ale w pierwszej kolejności posiadają odpowiednią dla takich warunków odzież.

wspinaczka górska

Autor: Randen Pederson
Źródło: http://www.flickr.com
W co się ubrać w góry?We wspinaczce górskiej najistotniejsze jest obuwie – w sklepach z asortymentem sportowym niejednokrotnie widzi się tzw. buty trekkingowe, czyli dostosowane właśnie do warunków górskiej wędrówki. Buty takie posiadają utwardzenie za kostką, są wyprodukowane z odpornego tworzywa które pozwala stopom oddychać, ale przede wszystkim posiadają twardą podeszwę której nie przebije żaden kamień. Ważnym wyposażeniem jest również przystosowana kurtka z powłoką przeciwwietrzną, takie rzeczy są jednak kosztowne więc w okolicach górskich często widuje się polary (produkty znanych producentów – ).www.kormoran-rowy.pl/spa-z-basenem-nad-morzem – (https://www.kormoran-rowy.pl/spa-z-basenem-nad-morzem)Stanowią one dobrą izolację termiczną i ochraniają w ograniczonym zakresie przed wiatrem. Przed wycieczką w góry zawsze warto się zaopatrzyć także w odpowiednią mapę i kompas oraz mieć naładowany telefon komórkowy by w niebezpiecznej sytuacji zadzwonić po odpowiednie służby.

Gdzie kupować rzeczy na wyprawę?Wszelkie akcesoria do wspinaczki i spacerów po górach można dostać w specjalnych sklepach sportowych. W tego rodzaju sklepach można znaleźć szeroki wybór odzieży z goretexu, polaru i innych podobnych tworzyw, specjalne namioty i śpiwory oraz dużo innych potrzebnych akcesoriów. W tego rodzaju sklepach łatwo znaleźć produkty renomowanych producentów, takich jak przykładowo znany na całym świecie Mammut (sprzęt do wspinaczki – Oprócz ubrań, ten producent trudni się produkowaniem sprzętu wykorzystywanego przez służby ratunkowe jak lokalizatory czy wykrywacze lawin. Ceny elementów są bardzo zróżnicowane, wystarczy jednak zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt, żeby być bezpiecznym podczas górskich spacerów.