Jaką metodą efektywnie nauczyć się obcego języka?

Większa część z nas, wspominając żakowskie lata, zgodzi się niechybnie ze stwierdzeniem, iż język obcy był wyłącznym przedmiotem, jakiego nie dało się opanować 2 dni przed sesją egzaminacyjną. Osiągniecie biegłości językowej wymaga dłuższego czasu systematycznej pracy oraz determinacji. Indywidualne zdolności oraz intensywność kontaktu z językiem grają tu istotną rolę, nie są to jednakże elementy, jakie przesądzają o sukcesie, albowiem dzięki egzekwowaniu sprawdzonych reguł i konsekwencji języka może nauczyć się każdy!

nauka języków

Autor: Sarah Joy
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie czemu pragniesz się uczyć. Jaka może być Twoja motywacja. Czy język obcy jest Ci konieczny w pracy? W szkole? W wyjazdach służbowych? Być może fascynuje Cię literatura danego obszaru językowego? A może Twoje fascynacje posiadają zakres bardziej osobisty? Reguła numer jeden opiewa: aby się nauczyć, powinieneś istotnie chcieć! Postaraj się, ażeby nauka była dla Ciebie radością. To na pewno przełoży się na większe zaangażowanie. Starannie wybierz więc kursy językowe za granicą a także nauczyciela, który sprawi, że zajęcia będą dla Ciebie jednym z ukochanych punktów Twego tygodniowego terminarza. Bierz czynny udział w lekcjach. Wyznacz sobie konkretne cele oraz regularnie je spełniaj. Zastanów się, co chcesz osiągnąć oraz zasięgnij rady metodyka, ile czasu będziesz potrzebować, by je uskutecznić. Regularnie uczęszczaj na zajęcia i regularnie powtarzaj materiał z lekcji. 20 minut codziennej systematycznej pracy da lepsze rezultaty, aniżeli dwugodzinna „sesja” raz w tygodniu. Wypracuj sobie swoje metody pracy i zastanów się, co najlepiej sprawdza się w Twoim wypadku – źródła. Każdego dnia naucz się paru nowych słówek – jeżeli codziennie opanujesz 5, wtedy już po 12 miesiącach Twój zasób słownictwa będzie całkiem imponujący!

kursy za granicą

Źródło: pixabay

Co dwa tygodnie przeczytaj książkę na odpowiednim dla Ciebie pułapie zaawansowania. Dobra szkoła (szkoła pływania kraków) językowa zazwyczaj udziela swoim słuchaczom tzw.sprawdź sam prywatna szkoła podstawowa warszawa prywatna szkoła podstawowa warszawa„graded readers” to znaczy uproszczone edycje znanych dzieł literackich. W ten sposób aktywujesz jak też utrwalasz poznane już struktury gramatyczne ubogacasz swój język. Wyruszaj na obozy językowe. Oglądaj anglojęzyczne filmy. Jeśli mało rozumiesz, tym bardziej musisz to robić, albowiem doświadczenie czyni mistrza! Przekonasz się, iż z biegiem czasu będzie Ci coraz łatwiej. Wybieraj programy, które Cię ciekawią. Jeśli oglądasz płyty DVD, włączaj angielskie teksty. Jeśli masz taką możliwość, opłaca się też wyjeżdżać na wyjazdy za granicę – zdecydowanie więcej przeczytasz pod tym adresem.