Jak wygląda historia alkoholu i jak tak naprawdę powinno się go pić? Jakie są polskie praktyki spożywania różnych trunków?

Znane napoje wyskokowe zaistniały w naszej historii zupełnie później niż wino czy piwo. Chińczycy w VII p. n.e tworzyli wódkę z ryżu. W III wieku p. n.e destylacje wina przypomina Arystoteles, jednak pewnie to naukowcy arabscy VIII wieku n. e. jako pionierzy zdobyli ciecz o wyższej zawartości alkoholu niż ta otrzymywana w wyniku fermentacji.

koniak

Autor: Otard
Źródło: Otard

Do Europy ukrywana mądrość alchemików arabskich przemieniła w XII wieku za pośrednictwem powracających z wypraw krzyżaków. Spirytus na początku uważano za lek przedłużający życie i zachowujący młodość. Stąd jego nazwa „aqua vitae” czyli woda życia. W sumie błyskawicznie, bo już w XIV wieku alkohol przestał być medykamentem. Zastosowanie do produkcji, zamiast wina, żyta i jęczmienia umożliwiło produkcję trunku, który został ogólnie stosowanym trunkiem. Z biegiem czasu wódka zaczęła nabierać charakteru niezwykle powiązanego z produktem, z którego powstała.

Tak pojawiły się wyprodukowane ze słodu jęczmiennego szkocka whisky i irlandzka whiskey, angielski gim robiony z różnorodnych gatunków zbóż, holenderski genever, w krajach skandynawskich- aquavit, a w Polsce- okowita. W połowie XVIII wieku rozpoczęto pędzenie spirytusu z ziemniaków. Następnie do wytwarzania dawano coraz to nowsze twory i technologie, kreując różnorodne gatunki napojów alkoholowych. Teraz niełatwo sobie wyobrażać życie bez niewielkiej ilości napojów wyskokowych, dla aromatu, smaku, dla

Szklanka do whisky

Autor: Lars Sinda
Źródło: http://www.flickr.com

przyjemności. Znacznie więcej naszych rodaków pije dla radości, a są to na pewno piwa z małych browarów, bardzo popularne w ostatnim czasie, jak również wina.

Dużo osób również próbuje whisky czy koniaku. Te trunki kiedyś były bardzo drogie i niedostępne dla większości, teraz również mają swoją cenę, ale już mnóstwo osób stać na taki typ alkoholu. Tego typu alkohole najdogodniej wypić w specjalnych do tego celu szklankach, jak szklanki do whisky i kieliszki do koniaku, np. . W innym przypadku będzie to całkiem komicznie się prezentować. Wyobraźmy sobie na przykład, że wino pijemy w kuflu lub piwo w kieliszku do wina. Troszkę to niedopasowane, w taki sam sposób należy myśleć o whisky czy koniaku, i w sumie dobrać właściwe naczynia, do konkretnego gatunku alkoholu.