W jaki sposób przetestować satysfakcję klienteli?

Wiele biznesów upada nie z powodu kryzysu ekonomicznego. Jeśli w przykładowo Warszawie bądź Gdańsku działa duża liczba lokali gastronomicznych, które potrafią utrzymać się przez dekady, w razie biznesowej klęski, w żadnym razie nie można założyć, że to nie jest głównie nasza wina.

Pracownicy podczas pracy w biurze

Autor: Jim Larrison
Źródło: http://www.flickr.com
Wiadoma sprawa: ogromna duma sprawia, iż zapewne będziemy preferowali obarczać winą US, gust przeciętnego Polaka, lecz bądźmy dorośli: jeśli już ryzykujemy, weźmy odpowiedzialność za własną działalność. Zresztą to ma bardzo duży sens biznesowy, no motywacyjny…

Jak w takim razie spowodować, że nasze przedsięwzięcie biznesowe będzie na sporo wyższym poziomie? Należy jeszcze przed otworzeniem firmy, jeśli rusztowanie – zobacz rusztowania w łodzi – jest zbyt późno, zlecić potrzebne badania rynku, które bez cienia wątpliwości są bardzo efektywne. Przykład – nieduże miasto zlokalizowane na Mazurach, a choćby Mrągowo. Chcemy założyć biznes gastronomiczny, ale najzupełniej nie mamy pojęcia która restauracja może funkcjonować bez kłopotów w tak małym mieście, które jakby nie patrzeć nie należy do zbytnio zamożnych.

Ludzie w pracy

Autor: Jim Larrison
Źródło: http://www.flickr.com

Na całe szczęście dzięki umiejętnie poprowadzonemu badaniu rynku będziemy mogli spowodować, że dowiemy się, która kuchnia jest w tym momencie poszukiwana. Należy uważać bardzo na grupę docelową, bo jeżeli trafimy na miłośników japońskiego sushi, w dużych ilościach, to się potem mocno zdziwimy, gdy najzwyczajniej spostrzeżemy, iż sushi restauracja tarnowo podgórne to finansowy błąd. Kiedy już biznes będzie otworzony, w zasadzie będzie się nawet nieźle kręcić, nie należy z automatu zakładać profitu trwającego dekady. No cóż, aż tak świetnie to niestety nie jest.

To jeszcze zależy od rodzaju biznesu, lecz czymś niesamowicie efektywnym jest badanie satysfakcji klienta. Jednakże patrzmy na to, iż nie zawsze czymś wskazanym jest to by wypytywać klientów o to jaką gwarantujemy im usług. Bo nie każdy może w ogóle przeprowadzić takowe badania w niedenerwujący sposób. No przynajmniej niektórzy klienci mogą w skrajnych przypadku odwrócić się od naszej firmy. A więc badajmy klientów z głową, a może nie nawalimy.