Wymiana opon – sprawdź, co ma zrobić każdy mechanik, z którego usług skorzystasz?

Wymiana opon potrzebna jest nie tylko w razie złapania gumy. Dobrze to zrobić także wtedy, gdy zbliża się zima, ponieważ opony zimowe zapewniają dużo większe bezpieczeństwo, niż opony letnie. Dzięki właściwemu ogumieniu przyczyniają się do tego, iż auto szybciej hamuje, co szczególnie ważne jest, gdy gwałtownie coś albo ktoś wyskoczy na ulicę (a to ma miejsce niejednokrotnie).

opona

Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli nawet wymieniasz opony u fachowca, powinieneś orientować się, jakie są poszczególne kroki, aby nie być całkiem zielonym w tym zagadnieniu i spostrzec, gdy coś będzie nie tak. Pierwszym działaniem jest zdjęcie (przejdź do serwisu) koła i opony z felgi. W tym momencie mechanik powinien zweryfikować stan zaworów, gdyż mogą wymagać wymiany. Oczywiście zaworów nie musimy wymieniać wraz z każdą wymianą opon, lecz konieczne jest to chociaż raz na 2 lata.

Oprócz tego musimy zwrócić uwagę czy wszystkie istotne elementy są precyzyjnie wyczyszczone, a krawędź opony nasmarowana środkiem gwarantującym jej szczelność (więcej informacji: ). Wymieniane opony także muszą być czyste, ponieważ ma to wpływ na ich wyważenie. Samo wyważanie ma także duże znaczenie, ponieważ nie każdą maszynę cechuje dokładność. Warto sprawdzić jej jakość, bowiem m.in. od wyważenia zależy żywotność opon, a zatem to, jak długo będziemy mogli na nich bezpiecznie jeździć. A bezpieczeństwo na trasie to podstawa, toteż nie można o tym zapominać. Sporo mechaników nie pamięta o zweryfikowaniu ciśnienia w oponach – także zważmy na to, nim wyjedziemy z serwisu, w przeciwnym wypadku będziemy musieli to zrobić na stacji z paliwem, uzupełniając jego zapas. Na koniec należy wspomnieć, iż opony powinny być odpowiednio dokręcone, najlepiej kluczem dynamometrycznym, który daje gwarancję, iż koła się nie odkręcą, ale również, że samodzielnie bez kłopotu je odkręcimy.

Może Cię zainteresować –

Dzięki przytoczonym informacjom zorientujesz się, kiedy serwis samochodowy faktycznie przykłada się do pracy, a kiedy nie – wtedy lepiej będzie zdecydować się na usługi innej firmy. Jeżeli szybko wychwycimy wszystkie zaniedbania, których dopuszcza się obecnie odwiedzany serwis, uchronimy się przed dodatkowymi kosztami, które będą czekać nas, w przypadku, gdy wymiana opon nie będzie wykonana tak, jak trzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *