Sposoby separowania metalu – tłumaczymy zabieg cięcia laserowego i wodą.

Sposoby rozdzielania metalu są różnorodne, usługodawcy proponują nam tak samo laserowe, wodne, plazmowe, jak i tlenowe. Zajmiemy się charakterystyką dwóch pierwszych, są one albowiem w największym stopniu powszechne.

Obróbka laserem

Autor: Barta IV
Źródło: http://www.flickr.com
Cięcie laserowe jest najbardziej nowatorską metodą cieplnego rozdzielania materiału. Jest wybitnie dokładne i prędkie. Zapewnia obróbkę rozlicznych odmian stali a także stopów metali nieżelaznych. Ich zakres działania zależy od użytego źródła laseru. Najświeższe rozwiązanie, oparte o technologię „Fiber” wywołuje wiązkę oraz przesyła ją do głowicy za pomocą światłowodu, co rozbudowuje formy zastosowania przecinarek a także wyraźnie obcina wartości obsługi.

Cięcie laserem ukróca także w znaczący sposób zużycie energii elektrycznej . Dzisiejsza technologia zezwoliła na eliminację drogich i przykrych w serwisowaniu części prowadzenia wiązki – systemu zwierciadeł razem z akcesoriami. Wiedzenie odbywa się teraz poprzez bezusterkowy i automatyczny kabel światłowodu.

Żywotność szyku IPG wynosi minimum 100 tys. godzin. Oprócz tego do działania przecinarki nie są już należyte gazy o dobrej czystości, a do biegnięcia wiązki nie jest stosowany dwutlenek węgla. Przerywanie towaru za pomocą strumienia wody z albo bez dodatku ścierniwa jest oddany do każdego gatunku artykułów od metalu po szkło oraz drewno.

Na dodatek, jeżeli obrabiany materiał nie może pozostać poddany działaniu wysokiej temperatury, to ze względu na brak wpływu strefy ciepła, cięcie wcięcie (znajdź więcej)est jedyną możliwością. Kraje ciętych fragmentów nie nadtapiają się, zachowując przy tym ogromnie dobrą jakość krawędzi (nie wymagającą specjalnej obróbki).

Cięcie wodą użytkuje się w przypadku półproduktów takich jak gumy, gąbki, szkła, kamienie, skóry. Najistotniejsze plusy tej metody to: perfekcyjne zużycie materiału, na skutek niewielkiej szerokości cięcia , drobiazgowy wynik ciętych granic oraz możliwość cięcia elementów krańcowo malutkich oraz ogromnych gabarytów.

Także pierwsza jak i druga metoda cięcia metali jest notorycznie stosowana. Traktuje się ją podobnie często w niewielkich jak i większych zakładach pracy. Proste i prędkie rozdzielanie to efekt długoletniej pracy nad tą techniką, wciąż notabene się ją udoskonala. Więcej na