Trochę zapomniany, lecz jakże konieczny zawód. Zegarmistrz aktualnie to niezbędny fachowiec

Kształcenie do tego zawodu jest dobrym startem do elastycznej orientacji profesjonalnej w różnych dziedzinach – tworzenia zegarków, biżuterii oraz rozmaitych urządzeń. Takie kształcenie jest skupione przyszłościowo i na podstawie obszernej gamy możliwości może być podstawą do dalszego zawodowego rozwoju w wielu zawodach.

zegarek

Autor: jared leininger
Źródło: http://www.flickr.com
W ostatnim czasie zegarmistrzowie są poszukiwani i mają bardzo dobre szanse zawodowe, szczególnie ze względu na ostatnio rosnące zapotrzebowanie na zegarki mechaniczne. Jak prezentuje się ogólna charakterystyka pracy. Aktualny obszar działania zegarmistrza jest pochodną z jednej strony technicznej różności zegarków i zastosowanych do ich budowy materiałów, a z drugiej strony dodatkowych zadań, które wynikają z rozporządzeń o nowym profilu tego rzemiosła.

Zarówno konieczne stałe dopasowywanie umiejętności oraz wiedzy do nowoczesnego rozwoju, jak i ponadto dochodzące zadania, typu restaurowanie historycznych zegarów i zegarków oraz prace serwisowe w branży jubilerskiej, wymagają wysokiego poziomu wiedzy technicznej i specjalnej elastyczności, koniecznej przy ciągłych zmianach kompetencji. Zegarmistrz Gracki robi swoja pracę w pozycji siedzącej przy specjalistycznie do takiej dokładnej pracy skonstruowanym warsztacie. Bardzo często jest to zakład zegarmistrzowski, choć coraz częściej na takie miejsce mawia się serwis zegarków. Pulpit warsztatu ma z przodu w dwie fachowe podpórki na przedramiona. W ten sposób uzyskane odciążenie rąk zapewnia pewniejsze operowanie drobnymi narzędziami i dokładniejsze wykonywanie pracy.

zegarek

Autor: jess csx
Źródło: http://www.flickr.com
Pod ręką znajdują się najważniejsze narzędzia, typu lupa, pincety oraz oliwiarka, jest tam również odpylacz, stojak z narzędziami oraz zestaw małych śrubokrętów. Narzędzia rzadziej używane są również w zasięgu ręki i w zależności od zastosowania ułożone w dwóch rzędach szuflad po lewej i po prawej stronie warsztatu. W każdej bardzo dobrze urządzonej pracowni zegarmistrzowskiej znajdą się również maszyny ogólnego użycia, jak tokarka czy maszyna do wyczyszczenia małych mechanizmów. Obecnie zegarmistrz może liczyć na dużą ilość zleceń, a to z tego powodu, że wkroczyliśmy w czasy tzw. konkretnej profesji. Ludzie po uczelniach wyższych nie mogą znaleźć pracy, ponieważ znają tylko trochę teorii, zaś ludzie, jak zegarmistrzowie, z konkretnymi umiejętnościami są pożądanymi fachowcami. Więcej na .