Wczasy. Dla kogo góry, dla kogo morze

Dokąd nie jechać na wakacje z chorym serduszkiem, dychawicą, uczuleniem, jaskrą, żylakami. Komu zaszkodzić może nurkowanie, a komu bytność na wsi?

Jedno jest pewne. Zmiana klimatu oraz wypad na wakacyjny urlop to idealny sposób na odpoczynek, podreperowanie zdrowia oraz nagromadzenie sił na tę „gorszą” porę roku. Wyjeżdżać warto, bowiem organizm pragnie takiego impulsu. Ideałem byłoby, jeślibyśmy wszyscy byli zdrowi, jednakże niestety wielu z nas zmaga się z rozmaitymi chorobami przewlekłymi. I choć w znakomitej większości nie ma przeciwwskazań, żeby takie osoby wyjeżdżały, są jednak miejsca, które sprzyjają nam mniej albo bardziej zależnie od naszych niedyspozycji.

morze

Autor: Jörg Schubert
Źródło: http://www.flickr.com

Woda morska ma bardzo dużo składników mineralnych, między innymi magnez (sprawdź nas), wapń ,brom oraz potas. Najbogatsze w minerały jest Morze Martwe. Jego woda zawiera dziesięć razy sporzej minerałów aniżeli dowolne inne morza. Jednakże Morze Martwe nie jest morzem, lecz słonym jeziorem, z którego odparowuje bardzo dużo wody i skutkiem tego wysokie stężenie soli i składników mineralnych. Z dobroczynnych właściwości wody morskiej można też z powodzeniem skorzystać nad Bałtykiem. Spacerując plażą, szczególnie kiedy fale są duże, zaś morze niespokojne, wdychamy uzdrawiający sprej. Taka zdrowa atmosfera jest nawet do 2 km od brzegu. Morski aerozol pobudza rzęski w oskrzelach do pracy, dopomaga usuwanie zalegającej wydzieliny i zanieczyszczeń, zatem zwyczajnie czyści drogi oddechowe. Idealny moment na leczniczy spacerek to poranek po burzowej nocce.

Wiele osób wybiera cudzoziemskie spa nad morzem, bo chce mieć gwarancję słońca i ciepłą wodę – zapoznaj się z ofertą spa nad morzem . Ale kąpiąc się w chłodniejszej wodzie, także zyskujemy, bowiem hartujemy ciało. Aby czynić to z głową i nadmiernie się nie wychłodzić, najlepiej kąpać się krótko parę razy. Do wody nie wstępujemy prosto z ręcznika. Przedtem musimy się nieco rozgrzać chodem – nawet krótkim spacerem obok plaży. Pierwsza kąpiel winna trwać tylko parę minut, każda następna – nieco dłużej.

Hotel spa to doskonały wybór – hotele, które oferują zabiegi spa. Woda morska wspaniale pobudza krążenie. Brodzenie w wodzie po kolana oraz pływanie poprawia krążenie żylne – dlatego polecane jest ludziom cierpiącym na przewlekłą niewydolność żylną. Kąpiele w morzu wpływają też na kondycję skóry – korygują mikrokrążenie, natleniają ją jak też ujędrniają.