Stawiając na remont mieszkania powinno się pamiętać o wielu formalnościach powiązanych z pozwoleniami.

Wiele osób aktualnie samemu wykonuje różnorodne roboty remontowe we własnym domu. Dzięki temu zaoszczędza pieniądze, które trzeba byłoby wydać na ekipę remontową i pozyskuje jedynie konieczne towary. Są natomiast takie roboty, jakie nie każdy jest w stanie na własną rękę zrobić i wtenczas specjaliści są potrzebni. Do tego dochodzą także kwestie urzędowe powiązane z pozwoleniami, które trzeba pozyskać, aby zdołać rozpocząć remont czy budowę.

Remont domu

Autor: Valsts kanceleja/ State Chancellery
Źródło: http://www.flickr.com
Dodatkowo, zatrudniając załogę remontową najdokładniej będzie to jakoś sformalizować i orientacyjnie zawrzeć umowę. Wiele osób stawiając na odnowienie domu nie pamięta o tym, że zatrudniając ekipę budowlaną posiada opcję, żeby zawrzeć z nimi umowę, jaka zapewni obu stronom swego rodzaju bezpieczeństwo. Warto więc o tym pamiętać i rozpoczynając remont mieszkania mieć uregulowane wszystkie kwestie formalne .

W razie niedużych remontów nie są wymagane zezwolenia, zwłaszcza gdy ma to miejsce tylko w obrębie mieszkania i nie interweniuje na jakąkolwiek armaturę całego bloku.

Zebraliśmy w tym miejscu istotne informacje, zatem jeśli masz chęć dowiedzieć się czegoś jeszcze obejrzyj więcej tu (https://raczynski-kancelaria.pl/specjalizacje-prawo-administracyjne) naszych stron.

Odmiennie sytuacja prezentuje się w razie budowy domu, a już absolutnie inaczej gdy mówimy o budowie osiedla. Jest to wysoka inwestycją, w której wkład bierze gro jednostek, nie tylko bezpośrednio powiązanych z budową.

W tym przypadku pożądana jest umowa o roboty budowlane, dlatego że tworzy podstawę do docierania roszczeń gdyby zaszło do sporu. Taka umowa zobowiązuje wykonawcę do oddania przewidzianego w niej obiektu skonstruowanego ściśle z projektami. A inwestora do dostarczenia projektu budowlanego czy zapłacenia wynagrodzenia.

Remont

Autor: Dekoral
Źródło: Dekoral
Firma, która będzie wykonywała konkretną inwestycję, najczęściej po zwyciężonym przetargu dba o to, aby umowa o roboty budowlane uwzględniała ważne dla niej aspekty i zagwarantowała podstawę prawną, jeśliby zaszło do jakichś błędów. Jest to dowód bardzo istotny, dlatego nie zadziwia fakt, że w czasie przygotowania jest dokładnie sprawdzany.

Niezależnie od tego czy zamierzamy remont mieszkania, czy jesteśmy inwestorami budowy powinniśmy mieć wiedzę o prawnych aspektach takich działań. Nie wszystko jest korygowane umowami, aczkolwiek lepiej jest stosownie przedwcześnie sprawdzić czy i jaką umowę należy utworzyć.