Nalewka litworówka – przekonaj się, czy posmakuje ci ekskluzywny specjał podhalański

Każdy z nas przywozi z wczasów inne pamiątki. Jedni z nas kupują magnesy na lodówkę, inni kubki, a wielu jest zainteresowanych regionalnymi alkoholami. Jeżeli i ty jesteś smakoszem alkoholi oraz lubisz zwiedzać polskie zakątki, powinieneś przekonać się czy posmakuje ci litworówka. Jest to popularny rarytas z Podhala.

alkohol

Autor: Holly Lay
Źródło: http://www.flickr.com
Litworówka, tradycyjna góralska mikstura, produkowana jest na podstawie staropolskich tatrzańskich receptur przepisów z liścia arcydzięgla litworu (więcej). To roślina nad wyraz rzadka, ale można ją spotkać w Tatrach. Traktowana jest jako swego rodzaju afrodyzjak, a do tego posiada sporo cennych właściwości leczniczych, co jest nieodzowną zaletą powyższego trunku. O jaki walorach mowa?

Nade wszystko reguluje pracę układu pokarmowego, a na dolegliwości z nim związane cierpi coraz więcej osób. Przyczynia się do tego bez wątpienia szybkie tempo życia, nerwy i spożywanie tego, co wpadnie nam w dłonie. Przy pomocy litworówki – pitej naturalnie od czasu do czasu – można poradzić sobie z tą przykrą przypadłością. Poza tym litworówka ma działanie bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne. Będzie także użyteczna, jeżeli często borykamy się z migreną albo zjadają nas nerwy. Do tego wzmacnia układ krwionośny oraz pracę nerek, a także może poradzić sobie z bólem. Smak naturalnej litworówki cechuje się korzennym aromatem i swoistą goryczką z domieszką ziół.

Jeśli pragniesz wyszukać kolejne artykuły wiążące się z opisywanym tutaj tematem, zobacz ofertę w serwisie (https://bachledaresort.pl/spa-wellness/zabiegi-spa) prezentującym zbliżone dane.

Przeważnie wzbogacana jest ona smakiem wyśmienitego miodu, który dodaje jej słodkości, jednakże wtedy traci swój

nalewka

Autor: cyclonebill
Źródło: http://www.flickr.com

naturalny, zielony kolor.

Litworówkę można zakupić nie tylko na Podhalu. Znajdziemy ją w sklepach z alkoholami bądź w internecie. W sprzedaży są rozmaite pojemności butelek, już do stu ml. Zawartość alkoholu waha się w obszarze 36-38%. Co istotne, litworówkę można kupić w różnorodnych odmianach, w tym świetną litworówkę z kwiatem czarnego bzu, poprawiającego odporność organizmu.

Wartościowe właściwości lecznicze oraz wyjątkowy smak sprawiają, iż litworówka to napój alkoholowy, którego bez wątpienia trzeba spróbować.

Jeśli zaintrygował Cię ten materiał, bez wahania przeczytaj dodatkowe uwagi z serwisu takiej tematyki – one także będą dla Ciebie zajmujące.

Na początek zakupmy niewielką karafkę, aby przekonać się czy to faktycznie nasze smaki. Korzystnie jest spróbować różne rodzaje litworówki oraz znaleźć swój ulubiony trunek, szczególnie, że to podstawowy alkohol, jaki kandyduje do miana faworyta pośród podhalańskich specjałów.

Może Cię też zainteresować: