Opony od kuchni: czyli jak wybrać odpowiednie ogumienie do naszego samochodu i rozszyfrować niezrozumiałe symbole na oponach.

Każdy kierowca jest świadomy, iż wybór odpowiednich opon, znacznie wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Zobaczmy, co jest ważne przy wyborze dobrego ogumienia.

Opony zimowe kontra opony letnie.
Opony zimowe a opony letnie – pierwsza sprawa, na którą musimy zwrócić uwagę przed zakupem opon. Jak sama nazwa mówi, ogumienie zimowe stosuje się w zimie, natomiast ogumienie letnie w lecie. Zatem dwa razy w roku należy pamiętać o zmianie opon. Niektórzy poruszają się przez okres 12-stu miesięcy wyłącznie na oponach zimowych, ale nie jest to zalecana praktyka. Opony zimowe są przystosowane do odmiennych warunków pogodowych niż opony letnie.

Doskonale sprawdzają się na ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni. Przykładowo zimowe opony Kormoran , są skonstruowane w taki sposób, aby podczas jazdy rozdrabniać, a następnie usuwać śnieg, który przedostaje się do zagłębień ogumienia. Dodatkowo opony zimowe mają lepszą przyczepność, dzięki czemu jazda jest zdecydowanie bardziej bezpieczna i komfortowa.

W odróżnieniu od opon stosowanych w lecie, opony zimowe mają więcej krzemionki, która powoduje, że takie ogumienie jest bardziej elastyczne oraz miękkie i nie twardnieje w niższych temperaturach. Różnica nie jest widoczna gołym okiem, ale każdy kierowca czuje zmianę w trakcie jazdy. Opony letnie są przeznaczone do używania głównie na suchych nawierzchniach. Dlatego – w odróżnieniu do opon zimowych – nie posiadają tak dużo lamelek, rowków i nacięć, dzięki czemu znacznie lepiej przylegają do nawierzchni.

Oznaczenie opon
Jeżeli jesteś kierowcą na pewno zastanawiałeś się niejednokrotnie nad zagadkowymi oznaczeniami umiejscowionymi na oponach Twojego samochodu. Przypomnimy Ci, co kryje się za tymi znakami.

Jak rozszyfrować oznaczenie opon?
Jeśli kupujesz opony do samochodu, obowiązkowo powinieneś znać specjalne symbole, dzięki którym będziesz mógł nabyć stosowny produkt. Aby uprościć Ci zakup opon, objaśnimy Ci, co kryje się za konkretnymi symbolami, znajdującymi się każdorazowo na ogumieniu.

Co określają konkretne symbole?
Niezależnie od marki ogumienia, które pragniesz nabyć – czy to będą przykładowo opony Kleber albo opony Kormoran – musisz poznać rozmiar oraz datę produkcji ogumienia. Tak samo ważne jest to, czy opony mają nadaną homologację i do jakiej prędkości są przystosowane. I tak: litera H oznacza dopuszczalną prędkość, którą może rozwinąć auto. Znak E4 mówi nam, iż opona ma europejską homologację. Charakterystyczna śnieżynka wskazuje na ogumienie zimowe. Litera R oznacza, że opona jest miękka, czyli przeznaczona do stosowania w samochodach osobowych. Jeśli chcemy sprawdzić rozmiar ogumienia znajdziemy go zawsze na bocznej krawędzi gumy.

Wybór odpowiednich opon jest niezmiernie ważny. Jeśli będziemy kupować ogumienie w dobrym sklepie, możemy liczyć na wsparcie wykwalifikowanego sprzedawcy. Więcej na