Opóźniony lot, prawa konsumenta a odszkodowanie – co warto wiedzieć w tym temacie?

Na wymarzone wakacje w ciepłych krajach wyczekujemy zazwyczaj cały rok. Najczęściej do takich miejsc lecimy samolotem. Przygotowani na wyjazd, wybieramy się na lotnisko. I tu napotykamy problem – anulowano nasz lot. Co teraz? Jako klienci mamy możliwość przesłać pismo ze skargą, jaka zagwarantuje nam zwrot funduszy. Istnieje kilka przypadków, kiedy przysługuje nam rekompensata.

samolot

Autor: xlibber
Źródło: http://www.flickr.com
W sytuacji opóźnienia lotu spedytor musi zapewnić jedzenie oraz napoje swoim pasażerom. Z pewnością musi to zrobić proporcjonalnie do okresu oczekiwania na najbliższy przelot. Jeżeli z różnych powodów lot odbędzie się kolejnego dnia, firma musi zagwarantować nocleg np. w motelu. Natomiast w przypadku opóźnienia powyżej pięciu godzin nabywca może zrezygnować z lotu i zażądać zwrotu pieniędzy za kurs. Należy pamiętać, że skarga uwzględnia też sytuację, kiedy to samolot został odwołany.

Czy ta tematyka przykuła Twoją uwagę? Jeżeli tak, to oprócz tego poza tym zobacz ofertę, która odnosi się do omawianej kwestii, więc niewątpliwie też Cię zainteresuje!

Wówczas linie lotnicze muszą podczas siedmiu dni oddać pieniądze za lot. Również dostaniemy swoje pieniądze, jeśli nie zostaliśmy poinformowani o odwołanym locie albo nie otrzymaliśmy żadnej innej możliwości. Prawo wspomina o sytuacjach, w których linie lotnicze nie wpuszczą pasażera na pokład. Zdarza się to zwykle, jeśli ilość sprzedanych biletów jest wyższa niż ilość miejsc w samolocie (odszkodowanie za opóźniony lot).

Publikacja, którą teraz czytasz to nietuzinkowe źródło informacji, ale jeżeli poszukujesz analogicznych materiałów, to kliknij ten link.

Tutaj należy nam się odszkodowanie zależne od czasu trwania lotu. Ponadto, jak wspomniano powyżej jeżeli przytrafi się opóźniony lot odszkodowanie niewątpliwie będzie wypłacone.

W Europie popularne firmy lotnicze doskonale wiedzą, iż akty prawne nakładają na nie obowiązki wobec klientów. Nie chcą też zaryzykować utraty dobrej renomy, na jaką pracowali przez lata. Jeśli zdarzają się reklamacje, takie linie bez większych utrudnień wypłacają klientom pieniądze w dosyć krótkim czasie. Standardem są pisemne przeprosiny oraz rekompensata w postaci darmowego lotu lub sporego upustu. Taka postawa firm jest potwierdzeniem, że dobra opinia jest cenniejsza niż niewielkie dodatkowe nakłady ze strony przewoźnika. W Polsce bywa różnie. Okres, w którym czeka się na zamknięcie sprawy to średnio parę dni, czasami nawet klika tygodni w zależności od sytuacji. Niestety bywa, iż firma nie uwzględnia naszego roszczenia. Pozostaje wtedy droga sądowa. Prawo wspomina o dyrektywie UE, która omawia wszelkie przypadki odszkodowań, które muszą wypłacać linie lotnicze (sprawdź prawa pasażera).