Jedziemy na stok. Jak dobrze się przygotować

Do zaczęcia ferii zostało kilka dni. To z pewnością za mało, by prawidłowo przygotować się do wyjazdu na stok. Co jeszcze możemy zrobić, by nie wrócić z wypadu na stok w gipsie? O czym trzeba pamiętać, jak też jak ćwiczyć, żebyśmy nie drżeli o zdrowie w trakcie kolejnego wypadu na narty?

snowboardzista

Autor: Eelke
Źródło: http://www.flickr.com
Zimowe wakacje tuż, tuż. Dużo osób wybierze się w góry, żeby pojeździć na stoku. Część wybierze polskie zbocza, inni pojadą za granicę. I jedni, i drudzy powinni jednak mieć na uwadze, iż zanim rozpoczną szusowanie po stokach, potrzeba się do tego dobrze przygotować.

Do początku wakacji zostało zaledwie 10 dni. To zdecydowanie za mało, żeby dobrze się przygotować do zimowego wariactwa. – Jeśli ktoś nie był czynny fizycznie przez cały rok lub przynajmniej ostatnie miesiące, to ma duży kłopot. Przed nartami świetny będzie też basen. Pływanie wzmacnia mięśnie, nie obciążając ich tak silnie, jak inne ćwiczenia. Warto zatem w ostatnich dniach przed wyjazdem zacząć regularnie pływać. Zobacz .

O czym jeszcze trzeba pamiętać, jadąc na stok?Kask. To podstawa. Może nam się zdawać, że jest niepotrzebny, ale przy upadkach, o które nie trudno, zabezpiecza naszą głowę, łagodzi przy upadkach. Przy większych prędkościach, jakie rozwija się na stoku, uderzenie głową o lodowy śnieg z pewnością nie należy do przyjemności.

Ubezpieczenie dla narciarzy. Szczególnie ważne, gdy wyruszamy za granicę. Jeżeli coś nam się stanie w górach, trzeba będzie płacić za akcję ratowniczą lub przebywanie w szpitalu ze swojej kieszeni. Koszty idą częstokroć w tysiące euro. A jeśliby niezbędne było wezwanie śmigłowca, mało komu udałoby się wypłacić, tak duże są to koszta. Kiedy wyjazd organizuje biuro turystyczne, najczęściej ubezpieczenie jest wliczone w koszty.

Masz ochotę doszkolić się z owego interesującego tematu? Zatem świetnie trafiłeś. Po prostu kliknij to rezonans a tomograf i przejdź do kolejnej witryny.

Kiedy jedziemy sami, musimy o to zatroszczyć się osobiście. Więcej na .

Serwisowanie ekwipunku. Konieczne musimy sprawdzić i należycie do wzrostu oraz wagi ustawić wiązadła. Korzystniej zrobić to przed podróżą, a nie już na stoku. Wtenczas kolejka jest zazwyczaj długa, narciarze się denerwują, zaś serwismen czyni to szybko, czasem niezbyt dokładnie. Już teraz wpisz w przeglądarkę sformułowanie: buty (zobacz buty wspinaczkowe) snowboardowe , nitro snowboard albo wypożyczalnia nart Białka Tatrzańska. Rozgrzewka jest to podstawa przed zjazdem. Warto rozgrzać wszystkie partie mięśni. Można na przykład przez kilkanaście minut potruchtać, a następnie porozciągać się.