Oprawa książek może być najprawdziwszą sztuką. Tym właśnie jest wspaniała sztuka introligatorska. Czy wiesz dlaczego jest tak istotna?

Sztuka introligatorska było przez długi czas rzemiosłem, podobnie jak wiele innych zajęć. Dopiero później to zajęcie awansowało do rangi sztuki, gdyż tak zwane introligatorstwo artystyczne zaczęło zdobywać niezwykłe uznanie na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Piękna oprawa książek zaczęła być wobec tego pośród zainteresowań wielu znaczących artytstów.

sprawdź

Autor: drukarniakid.pl
Źródło: drukarniakid.pl
Wtedy, kiedy rozpoczęła się przemysłowa oprawa książek, to introligatornia przestałą być niezależnym od drukarni bytem. Książka była planowana już dla czytelnika w sposób przemysłowy, był w ten sposób oprawiana, tak więc nie był zmuszony on iść do pracowni introligatorskiej. Jednocześnie, ta wolność wybierania, to znaczy, iż nie musimy już kazać introligatorowi oprawy, stała się z pewnością prawdziwym kołem napędowym rozkwitu artystycznej oprawy książek. Takim sposobem właśnie, gdy przemysłowy hurt publikacji upowszechnił się na stałe, jako alternatywa wyłoniła się książka pięknie wydana.

Te wyjątkowe, numerowane wydania stały się jakby ostoją dawnego bogatego rodowodu książki. niemal każda biblioteka domowa musiała posiadać we własnych księgozbiorach wspaniałe książki artystyczne. To stało się swoistą modą pośród intelektualnych klas społecznych. Wzmocniło to zapotrzebowanie na introligatorstwo artystyczne. W ten|W taki sposób wyodrębniły się także specjalności.

Tusz do drukarki

Źródło: http://www.sxc.hu
To znaczy, iż oprawa artystyczna zajmowała się tworzeniem doskonałych opraw artystycznych, z kolei zwykła introligatornia tworzyła popularne i nakładowe zlecenia. Dzięki temu oprawa artystyczna zyskała drugą młodość. W Polsce niestety nie rozwinęła się tak wspaniale, jak w wielu innych krajach.

Czy pragniesz może otrzymać link do strony poradnie małżeńskie wrocław, gdzie oczekują na Ciebie nowe wpisy? Myślimy, że przypadnie Ci do gustu ten serwis.

Pochodzące sprzed wojny oprawy były na przykład wspaniale wykonane technicznie, jednakże w zdecydowanej większości pod względem artystycznym nie były jakoś specjalnie nowatorskie.

Z kolei po wojnie sztuka introligatorska prawie przestała istnieć. Istniały warsztaty czy spółdzielnie, w których tworzono galanterię introligatorską, solidnie, ale nic poza porządne rzemiosło. obecnie na szczęście powrócono do wspaniałych tradycji, dlatego też wytwory introligatorskie są na coraz wyższym poziomie. Poszukujesz dobrego introligatora? Być może introligatornia Wrocław będzie właściwym wyborem.