W jakich sytuacjach warto zdecydować się na kotłownie kontenerowe

Każdy obiekt budowlany ma jakieś zapotrzebowanie na energię cieplną. Bywa jednak, iż potrzeba ta istnieje przez bardzo krótki okres, albo że w projekcie nieruchomości nie przewidziano zaplecza, wymaganego do stworzenia kotłowni. Jakie jest wyjście z takiej sytuacji?

element kotłowni parowej

Autor: Richard Ash
Źródło: http://www.flickr.com
Stworzenie kotłowni – albo: zapraszam tutaj… na zapleczu budynku głównego, albo w pomieszczeniu zewnętrznym – to duże wyzwanie logistyczne oraz dość duży koszt realizacji. Trzeba zdobyć wymagane zezwolenia, a formalności jest sporo, ich pozałatwianie jest bardzo czasochłonne. Trzeba również opłacić stworzenie projektu oraz budowę samej kotłowni. W wielu przypadkach jest to wyjście całkowicie nieopłacalne, dlatego coraz więcej zarządców budynków różnego typu decyduje się na kotłownie kontenerowe.

Mają one szeroki zakres zastosowania, są bardzo oszczędne finansowo zarówno w podłączeniu, jak i w eksploatacji, dzięki swoim wymiarom oraz właściwościom technicznym, najczęściej nie wymagają otrzymania zezwoleń na ich stosowanie, dostępne są w wersji wyposażonej w kotły parowe albo w kotły wodne, zatem każdy z pewnością znajdzie rozwiązania, dopasowane do swoich wymogów. Bezsprzeczną zaletą, jaką wykazują kotłownie kontenerowe, jest ich mobilność. Dzięki temu, w każdej chwili mamy możliwość ulokować zasilanie ciepłem w najkorzystniejszym miejscu. Ma to wielkie znaczenie dla wydajności kotłowni ponieważ dzięki umiejscowieniu tuż obok zasilanego obiektu, w dużym stopniu ograniczamy straty energii przy przesyle.

Kotłownia kontenerowa może być wyposażona w kotły wodne lub w kotły parowe, zasilane gazem albo olejem. Duży asortyment oferowanych rozwiązań sprawia, iż kotłownie tego rodzaju stosowane są w budynkach użyteczności publicznej, takich jak hotele, czy hipermarkety oraz w nieruchomościach mieszkalnych. Oprócz ciągłego używania przenośnej kotłowni jako źródła ciepła, bardzo często jest ona używana w sytuacjach, kiedy główna ciepłownia poddawana jest konserwacji, albo gdy pojawi się jakaś usterka. Sprawdza się także doskonale na placu budowy. Zewnętrzne, niezależne kotłownie mogą więc stanowić podstawowe źródło zasilania obiektu w energię cieplną, albo pełnić funkcję urządzenia zapasowego, używanego w szczególnych okolicznościach.