Kilka słów o chłodnictwie

Chłodnictwo to bardzo rozbudowana odnoga przemysłu. Komory chłodnicze wykorzystywane są w bardzo wielu miejscach. Głównie w branży spożywczej i kosmetycznej, ale też w innych. Tak naprawdę każda hurtownia spożywcza, hotel czy większa jadłodajnia powinny korzystać z dobrodziejstw tej właśnie gałęzi przemysłu. W każdym miejscu, gdzie trzeba składować magazynować artykuły spożywcze, a czasem także pewne kosmetyki powinny być chłodnie.

chłodnictwo

Źródło: http://izolacje.gda.pl/

Komory (pełna treść) te w większości przypadków konstruowane są na zlecenie danego klienta, tak aby pasowały mu rozmiary oraz metoda izolacji. Jest mnóstwo firm, które w fachowy sposób się tym zajmą całkowicie. Od szkicu, konsultacji, dobrania rozmiaru, poprzez zbudowanie komory i postawienie w wybranym miejscu.

chłodnictwo

Źródło: http://izolacje.gda.pl/

Najczęściej panele ścienne chłodni wypełnia się rdzeniem ze styropianu lub poliuretanu. Wyboru dokonuje oczywiście zamawiający. Od odbiorcy zależy też, czy komora będzie mieć podłogę, czy może nie. W dalszej kolejności komory te wyposaża się w automatykę chłodniczą i dobre systemy bezpieczeństwa – jak na przykład alarm, który można włączyć, gdy w środku zatrzaśnie się pracownik i bezpieczne zamki, które można oczywiście otworzyć od środka. Bardzo istotne są także szczelne drzwi – żeby nie dochodziło do podwyższenia temperatury.

Jeśli chłodnie warszawa można uznać za większe lodówki, to mroźnie to wielkie zamrażarki. Jeśli idzie o działanie to komory te różnią się tylko panującą wewnątrz temperaturą, ale warto wiedzieć, że porządne mroźnie muszą być o wiele lepiej izolowane, zatem ich ściany są zdecydowanie grubsze. Sprawdzają się choćby w firmach produkujących gotowe posiłki głęboko mrożone.