Porządek w domu – utrzymywania go można się nauczyć

Utrzymanie porządku w mieszkaniu to wielka sztuka. Wielu ludzi próbuje się tego nauczyć przez lata, a pomimo to efektów nadal brakuje. A przecież bałaganiarstwo jest w naszej kulturze uznawane za niezmiernie trudną wadę i przeważnie bardzo potępiane. Osoby, jakie nie umieją utrzymać porządku, są uznawane za leniwe, źle zorganizowane, bez zmysłu estetycznego. Przy tak negatywnym podejściu warto więc jednakże nad sobą trochę popracować, żeby nie stykać się już więcej z ostrą krytyką.

telewizor

Autor: Daniel Oines
Źródło: http://www.flickr.com

Jakich reguł warto zatem przestrzegać, by nasze mieszkanie w końcu zaczęło wyglądać choć odrobinę korzystniej? Nade wszystko znajdźmy w sobie szczyptę egoizmu. Nie pozwólmy, aby wszystko zostało zrzucone na nas oraz tylko na nas. Jeżeli sprzątaniem będzie trudniła się wyłącznie jedna osoba, a inne będą beztrosko sobie bałaganiły, to efektów nie będzie niestety właściwie nigdy. Dokonajmy dlatego rozdziału obowiązków oraz miejmy na względzie tutaj także najmniejszych członków rodziny, nasze pociechy. Niech od pierwszych lat wiedzą one, jak ciężkie jest prowadzenie domu. Stwórzmy grafik. Niech każdego dnia inna osoba sprząta oraz zmywa po obiedzie, codziennie kto inny ściera kurze czy odkurza. Takim sposobem nikt się nie przepracuje, a mieszkanie i tak będzie wyglądało jako tako przyzwoicie. Poza tym starajmy się, aby w naszym domu wszystkie przedmioty miały swoje własne miejsce. Wyróbmy potem w domownikach nawyk, by zawsze odkładali to, co wzięli na te wyznaczone półki czy do konkretnych szuflad bądź szafek. Niech np. magazyny zawsze leżą w jednym miejscu i nie zapominajmy, by kłaść tam program tv. Tak samo jeżeli chodzi np. o pilota do telewizora lub też do DVD (Sprawdź program TV TV4).

program tv

Źródło: pixabay.com

Są to niby niewielkie rzeczy, ale poszukiwanie takich drobnych przedmiotów może być czasem mocno denerwujące. Uczyńmy więc swoje życie prostszym aniżeli do tej pory. Utrzymywania porządku można się naturalnie nauczyć. Należy wyłącznie włożyć w to odrobinę wysiłku, postarać się. Jest to jednak zdolność, jaka będzie dla nas istotna tak naprawdę do końca życia, na pewno warto się zatem postarać, aby ją nabyć. Gdy już wyrobimy sobie rozmaite powiązane z tym nawyki, to będzie nam się żyło zdecydowanie prościej. Zresztą nie tylko nam, ale także osobom w naszym otoczeniu.