Komornik, czyli egzekutor paragrafów

Zawód komornika ma dwa oblicza. Opinie ludzi o tej „pościgowej” profesji z reguły są odczytywane przez ludzi jako nieprzychylne. Spotkanie komornika podczas pracy oznacza spotkanie się z wyrokiem, co w praktyce życiowej równa się ściganiem z nakazu sądowej instytucji administracyjnej. Myślisz że wiesz wszystko o notarialnym ściganiu?

Fach komornika najczęściej kojarzymy przez pryzmat zaleceń wykonywanych, które egzekwuje on zza biurka. komornik w opolskim licytacje pracuje na sądowo podjętych wyrokach. Wybrane elementy jego pracy mają charakter typowo krzesełkowy. W dalszej kolejności komornik sprawdza się w wykonawczej pracy terenowej, jaką np. wykonuje listonosz.
Pieniądze, komornik, długi

Autor: money pictures
Źródło: http://www.flickr.com

Egzekwowaniu potwierdzeń na piśmie towarzyszy otoczenie istotnego „braku skrupułów”. Komornicy, identycznie jak kontrolerzy biletów autobusów miejskich, przyjmują na swoje plecy razem z pojmowaniem zawodu agresje słowne. W nich doszukują się całego zła systemu prawa, mimo że w rzeczywistości są oni jedynie wykonawczym ogniwem tzw. „góry”. W opinii typowych Kowalskich komornik jest społecznym uzurpatorem, złodziejem, który bogaci się kolejnymi kradzieżami na zwykłych obywatelach.

Badania z ostatnich lat wykazują jednak zmiany w wizerunkowym rozumieniu pracy komornika. Faktem jest nie tylko wyciszenie negatywnego „wydźwięku” (więcej strachu, mniej agresji), ale i pokaźna liczba nowych aplikacji komorniczych. Ograniczony liczbowo zawód wybierają absolwenci kierunków administracyjnych. Nastawienie adeptów kierowane jest na najtrudniejszą część zawodu, czyli pracę w terenie. Po tym widać, czy młody komornik istotnie nadaje się do wykonywania tego zawodu.
Tajemnica zawodu i oddzielanie życia prywatnego to podstawy w pracy komornika. Wspomniane wyżej okoliczności pracy przynoszą stosunkowo lukratywne wynagrodzenie tych urzędników. Sprawdzony w terenie komornik jeśli poprowadzi do końca własne sprawy zainkasuje nawet ok pięć tysięcy złotych. Górnej kwoty tutaj nie ma, te stawki zależą tylko od skuteczności prowadzenia spraw.