Nowoczesne wydruki – nie tylko dla reklamy

To już prawie siedem wieków mija, od chwili, kiedy niejaki Gutenberg otworzył pionierski zakład drukarski w Moguncji. To wspaniałe, jak ten wynalazek zmienił życie. Od roku, gdy niemiecki złotnik wynalazł drukowanie papieru, trzeba odmierzać początek ery nowożytnej. Przyspieszenie powielania książek miało wielki wkład do ekspansji naszej kultury.

Epson Stylus SX130

Autor: Epson
Źródło: Epson

Bez wynalazku Gutenberga w Europie nie podniosłaby głowy reformacja. A współcześnie? Spójrzcie np. na promocję – drukowanie ulotek (Propozycja: nie byłoby możliwe.

Według Ciebie publikowany materiał jest niesłychanie interesujący? Jeśli tak, to wejdź również na pomocne wskazówki (https://bsinspekcja.pl/), które zawierają podobnie absorbujące tematy.

Umiecie sobie wyobrazić przepastne sale, w których mrowie robotników dokładnie przepisuje i przerysowuje kolejne kartki? W ten sposób przed wynalazkiem druku tworzono wszystko. A |drukowanie kalendarzy? Wszystko z osobna rysować, co za męczarnia.

Przed tym, jak moguncki rzemieślnik stworzył druk, w Europie i na świecie mało kto umiał czytać i pisać. Książki były ekskluzywnym dobrem. To było zgodne z sensem elementarnego prawa ekonomii. Jeżeli coś jest drogie w produkcji, bo jest czasochłonne i pochłania wielkie liczby pracowników, to cena produktu finalnego będzie duża. A w wiekach średnich zróżnicowanie majątkowe było naprawdę ogromne. Książki miała więc mała liczba ludzi, a jeszcze mniej umiało je zrozumieć.

Centrami kultury były klasztory, w których bracia starannie przerysowywali opasłe księgi, głownie wydania Biblii. Rozpowszechnienie posiadania tej świętej księgi po wynalezieniu druku stało się kluczowym katalizatorem przewrotów kulturowych i wyznaniowych. A teraz popatrzcie, jak jest w 2012. Spory odsetek ludzi trzyma w domu tomy poezji, notesy, kalendarze, plakaty. A słowo drukowane jest aktualnie powoli zastępowane przez technologię komunikacji cyfrowej.

Lecz to jeszcze nie koniec ery druku. Zakłady poligraficzne są wciąż niezbędne. Dzięki drukowi jest wydawana prasa. To też przecież najlepsze narzędzie w promocji. Druk ulotek, plakatów, szyldów rozkręca światową ekonomię od 50 lat. Znalezienie odpowiedniej drukarni jest łatwe. Wystarczy połączyć się z siecią, włączyć Google i wkleić sformułowanie „druk miejsce” (np. „druk Kraków”) i dokonać wyboru z masy widocznych możliwości.

Czy bez skutku chcesz odnaleźć inny tego rodzaju serwis? Jeżeli tak, to szczerze zalecam ten artykuł (https://hotelepark.pl/olsztyn/wesela-i-bankiety/sluby-w-plenerze) – to na pewno jest to, czego akurat w tej chwili potrzebujesz.