Różne odmiany do samochodów

Opony posiadają różnorodne zastosowania. Przede wszystkim stosowane są w różnorodnych pojazdach mechanicznych i nie tylko. Produkowane są ze specjalnych mieszanek gumy o twardości zależnej od zastosowania. Inną twardością będą się odznaczały opony do roweru, a inną te wykorzystywane w urządzeniach rolniczych.

Poza tym ogumienie wykorzystywane jest do całkiem nowych zastosowań. Przykładowo od jakiegoś czasu nowoczesne wózki dziecięce posiadają koła z oponami. Tak samo jest z wózkami inwalidzkimi. Takie rozwiązanie gwarantuje im o wiele większą amortyzację, a co za tym idzie – większe bezpieczeństwo. Jest to w szczególności znaczące w przypadku wózków dla dzieci. Jeżeli chodzi o niestandardowe wykorzystanie opon, to dosyć często na placach zabaw dla dzieci widuje się huśtawki zrobione właśnie ze starej opony i łańcucha. Opony (sprzedaż opon rolniczych) służą również niekiedy jako amortyzacja w łodziach i statkach starszego typu.

Opony terenowe-

opona do samochodu Volvo

Autor: NRMA Motoring and Services
Źródło: http://www.flickr.com

Odmienny typ nawierzchni wymaga najczęściej specjalnego typu ogumienia. Tak więc przykładowo opony terenowe w założeniu powinny nadawać się do używania na trudnej nawierzchni. Pojazdy terenowe od dawna są dosyć popularne, jednak znacznie częściej wśród ludzi jeżdżących tylko w obrębie miasta. Tymczasem tego rodzaju pojazdy ze specjalnie przystosowanymi oponami są stosowane na przykład na safari. Poza tym wykorzystywane są w takich zawodach jak leśniczy, w których konieczne jest niejednokrotnie pokonywanie większych odległości w naturalnym otoczeniu, w którym teren obfituje w nierówności i wykroty. Opony terenowe są produkowane z bardziej wytrzymałych materiałów.

Opony na zimę- Charakterystycznym typem są także opony zimowe. Jak sama ich nazwa podpowiada, są przeznaczone do używania w zimie, kiedy to warunki na ulicach są znacznie gorszę niż latem. Stosując opony letnie dużo trudniej jest poruszać się po ośnieżonej, a zwłaszcza oblodzonej drodze. Ponadto typowe ogumienie na zimę gwarantuje dużo krótszą drogę hamowania, co może zapobiec groźnemu wypadkowi. W sprzedaży oferowane są także opony całoroczne, jednak testy wykazały, że w okresie zimowym sprawdzają się o wiele gorzej niż ogumienie zimowe. Dobrym pomysłem jest więc wymiana opon jesienią.