Coś dla osób lubiących alkohol, czyli w jakich naczyniach podawać rozmaite rodzaje drinków

Nawet najładniej nakryty stół wiele straci ze swojego doskonałego wyglądu, kiedy ustawimy na nim alkohol w najzwyklejszej butelce. Taka zwykła butelka będzie stanowiła zbyt wyraźny kontrast dla pięknej zastawy. Warto więc zastanowić się, czy nie lepiej przelać alkohol do karafki.

Wybór karafek jest bardzo duży. Znajdziemy wśród nich zarówno karafki do wina, jak również karafki przeznaczone do podawania przyrządzanych własnoręcznie nalewek, wódek, brandy oraz whisky. Posiadają one różne kształty, nie tylko owalne, ale także kwadratowe. Znajdują się wśród nich zarówno banalnie proste karafki , które wykonano ze zwykłego szkła, jak również i takie, które wyprodukowane zostały z kryształu.

dobre wino

Autor: Council of Presidents
Źródło: http://www.flickr.com

Karafki do wina przeznaczone są do serwowania wina czerwonego. Podejmując decyzję o ich kupnie, pamiętajmy, aby zwrócić dużą uwagę na kształt ich dna – galeria (sprawdź stronę) produktów. Do wina polecane są karafki, które mają szerokie dno. Taki kształt dna zapewnia mocniejsze dotlenienie wina i pozwala lepiej uwolnić jego zapach. Oprócz karafek do wina w sklepach jest zaskakująco szeroki wybór karafek do wody oraz likierów. W karafkach do wody śmiało możemy podać również wina białe. Bardzo dużo alkoholi wytrąca na spodzie butelki osad. Jeśli więc serwujemy go w karafce, to musimy przelewać go wyjątkowo ostrożnie, tak, aby osad nie wypłynął z butelki. Zgodnie z zasadami savoir-vivre, podając markowy alkohol (kliknij), oryginalną butelkę umieszczamy na oddzielnym stoliku. Powinni pamiętać o tym ci, którzy chcą być postrzegani za znawców alkoholu.

Karafki do whisky powinny mieć dno w kształcie kwadratowym. Są one przeznaczone tylko i wyłącznie do whisky. Bardzo często sprzedaje się je razem ze szklankami do podawania tego wybitnie męskiego trunku. Szklanki do whisky są niskie, ich cechą wyróżniającą je jest grube dno. Sprawdź ofertę: zobacz więcej

Szklanki do whisky można wykorzystywać nie tylko do serwowania whisky, ale także do innych rodzajów alkoholu jeśli tylko, że serwuje się go z kostkami lodu. Tradycyjne szklanki, w których podaje się whisky mają nawet swoją nazwę. Określane są jako Old Fashion Glass. Pojemność szklanek do whisky jest bardzo różna, waha się od 170 do 280 mililitrów. W sprzedaży spotkamy także szklanki o odrobinę większej, wynoszącej 300 mililitrów pojemności. Można je wykorzystać do serwowania napoi bez dodatku alkoholu. Cieszą się one naprawdę dużą popularnością.