Przyszły zawód – który warto wybrać? Sprawdź obecne trendy na rynku pracy

Zastanawiasz się, co chciałbyś robić w życiu? Nie masz jeszcze jednego, pewnego pomysłu i rozważasz różne opcje? Chciałbyś, żeby to coś cię pasjonowało i równocześnie aby przynosiło zyski? To wcale nie jest proste do zrealizowania, zwłaszcza, jeżeli interesują cię mało popularne dzisiaj zawody, takie jak chociażby zegarmistrz.

Wybór ścieżki życiowej nie jest łatwy. Jednak każdy prędzej czy później musi go dokonać i to najlepiej samodzielnie, zgodnie z własnymi preferencjami, zdolnościami i umiejętnościami. Niekiedy jednak nie wiemy, czy lepiej kierować się pasją, czy też może zamiast tego lepiej uczyć się czegoś na co istnieje najzwyczajniej popyt. Każdy ma swój własny pomysł i odrębną strategię. Niektórzy sądzą, że jeżeli będą w czymś naprawdę dobrzy i będą się naprawdę starali, to znajdą zatrudnienie, choćby wybrali zawód tak mało popularny, jak wspomniany zegarmistrz. Inni z kolei wolą zabezpieczyć się na przyszłość i uważają, że hobby to coś, czym warto się zajmować co najwyżej w wolnych chwilach, a praca ma być gównie opłacalna. Którzy z nich mają rację? Nie tak łatwo jest jednoznacznie stwierdzić.

zegarmistrz

Autor: Richard
Źródło: http://www.flickr.com

Jak zatem zacząć szukać pomysłu na siebie? Warto rzecz jasna przeanalizować, w czym jesteśmy najlepsi. Czy był jakiś przedmiot w szkole, który szedł nam wyraźnie lepiej niż inne, z którego byliśmy ponadprzeciętni? Jeśli tak, to może po prostu idźmy w tym kierunku. Poza tym istnieją również rozmaite poradnie, gdzie można zrobić testy zawodowe. To może nam pomóc odpowiedzieć na pytanie, jakie mamy zdolności, w czym jesteśmy dobrzy i czy warto próbować rozwijać się w kierunku, o jakim najczęściej myślimy. Przeważnie zdolności pokrywają się z naszymi zainteresowaniami. W końcu, jeśli w czymś jesteśmy dobrzy, to najczęściej z automatu to lubimy.

Sporo osób analizuje, jak winna przebiegać ich edukacja. Czy po maturze coś konkretnie studiować? A może zamiast tego lepiej pojechać za granicę i przyswoić sobie profesjonalnie język? W końcu obecnie ukończenie uczelni nic nam konkretnego nie gwarantuje. Wcale nie mamy pewności, że będąc magistrami, dostaniemy wymarzoną pracę.. Czasem warto zamiast tego, jak najwcześniej zacząć zdobywać doświadczenie zawodowe. To może być lepszym rozwiązaniem.