Czy znasz się na programach motywacyjnych?

Coraz większa liczba instytucji i przedsiębiorstw dostrzega w dniu dzisiejszym rolę ulepszania własnego wizerunku na rynku, jak również pozytywnych relacji z obecnymi i ewentualnymi klientami. Po to stosowany jest tak zwany marketing relacji. Opiera się on na tezie, że wartością najbardziej istotną jest zrozumienie klienta i jego potrzeb. Zadowolenie klienta z usług firmy jest niezwykle istotne, gdyż może wpłynąć pozytywnie na budowany wizerunek przedsiębiorstwa.

Jedna z reguł marketingu relacyjnego mówi o tym, że należy bardziej skupiać się na potrzebach klienta obecnego, niż na próbach uzyskania nowych. Nie należy we wszystkich działaniach zaniedbywać własnych pracowników i ich potrzeb. Komunikowanie się z partnerami powinno przebiegać w miłej, dobrej atmosferze.

Programy lojalnościowe

Programy motywacyjne, zwane też lojalnościowymi, są niezwykle chętnie wykorzystywane przez przedsiębiorstwa.

pieniądze

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Stanowią one część marketingu relacji. Są metodą na wywoływanie przywiązania klienta do określonej marki, czyniąc ją bardziej popularną. To z kolei pozwala na zwiększenie sprzedaży danego produktu, czyli na większy zysk. Statystycznie programy tego typu w największej części są rozpoznawane przez ludzi o wyższym wykształceniu, oni też są najczęściej ich odbiorcami. System lojalnościowy niezbyt często natomiast trafia do osób o niższym stopniu wykształcenia, jak również do osób starszych. Generalny stopień poinformowania o nim jest nadal niezadowalający. Nabywcy często korzystają z programów lojalnościowych nieświadomie.

Programy lojalnościowe na terenie kraju

W Polsce także istnieje wiele programów motywacyjnych >> więcej informacji. Zaufanie do takich udogodnień deklaruje coraz znaczniejsza liczba Polaków. Najchętniej wykorzystywane programy lojalnościowe w Polsce to Tesco Clubcard, Orlen Vitay, program Rodzinka wprowadzony przez sieć Carrefour oraz karta Payback. Do tego typu programów zaliczyć można również różnego rodzaju karty stałego klienta, które można otrzymać np. w niektórych sieciach aptek. Niedawno wprowadzonym systemem jest program lojalnościowy „Rossnę”, organizowany przez sieć drogerii Rossmann. W ramach tej akcji oferowane są kilkuprocentowe rabaty na artykuły dziecięce, nabywane w tych sklepach przez rodziców dzieci.