Niezwykłość kawy – czemu ten napar jest tak popularny

Kawa jest napojem znanym już od bardzo dawna. Dawno temu stwierdzono jej szczególne właściwości, opierające się w pierwszej kolejności na podwyższaniu ciśnienia i dodawaniu energii. Współcześnie fenomen kawy w ogóle nie osłabł, a nawet wzrósł. Aktualnie bardzo dużo osób deklaruje, że każdy dzień rozpoczyna od porannej filiżanki kawy.

kawa

Autor: ZPC Piast Sp. z o.o.
Źródło: ZPC Piast Sp. z o.o.
Picie kawy jest również metodą na popołudniowy relaks w kawiarni. Miejsc tego typu jest bardzo dużo, a odwiedzających ciągle przybywa. Generalnie kawa pojawia się w bardzo wielu typach i odmianach. Jedną z najbardziej popularnych i podobno najbardziej aromatycznych jest kawa kolumbijska. Kawa oprócz napoju może także służyć jako przyprawa i dodatek do deserów. Przykładem może być niezwykle znane i lubiane ciasto tiramisu, gdzie stosuje się biszkopty maczane w kawie. Aktualnie też coraz większa liczba osób podejmuje decyzję o kupnie profesjonalnego ekspresu do kawy do użytku domowego.

Style podawania

W kawiarniach na całym świecie można spotkać się z rozmaitymi sposobami i stylami parzenia i podawania kawy. Część z tych sposobów na całym świecie jest uniwersalna. Zalicza się do nich przykładowo espresso, które jest bardzo mocnym naparem kawowym, sporządzanym z małą ilością wody, a serwowanym w niedużych filiżankach. Z kolei caffe latte to pewnego rodzaju przeciwieństwo espresso, ponieważ niewielka ilość kawy zestawiona jest tam z wielką ilością mlecznej piany. Kawa tego rodzaju w większości przypadków serwowana jest w dużych szklankach. Poza tym występuje jeszcze dużo pozostałych metod robienia kawy. Zalicza się do nich kawa (spróbuj kaw producenta Zavida) mrożona, często serwowana z lodami.

Sztuka przyrządzania kawy

kawa

Autor: DA
W pewnym momencie wykształcił się też zawód, opierający się na profesjonalnym parzeniu i podawaniu kawy. Bariści w każdym przypadku muszą posiadać odpowiednie uprawnienia i certyfikaty na podstawie odbytych kursów. Doskonałe przyrządzanie kawy wymaga jednak w pierwszej kolejności długiej praktyki. Najlepsi w tej profesji nie tylko parzą doskonałą kawę (jak ), ale także podają ją w specjalny sposób, przykładowo tworząc ze spienionego mleka różnorodne motywy. Taką kawę można dostać tylko w wybranych kawiarniach, za odpowiednią cenę.