Interesujący artykuł o usługach kamieniarza

Naturalnie występujący kamień od bardzo dawna jest stosowany przez ludzi. W czasach człowieka pierwotnego używano go jako prymitywne narzędzie, służące między innymi do zabijania zwierząt. Później zaobserwowano, że bardzo dobrze sprawdza się w roli materiału budowlanego i ta jego funkcja jest ciągle popularna na dzień dzisiejszy. Wprawdzie aktualnie do konstruowania budynków zwykle wykorzystuje się cegły i podobne tworzywa, jednak można stwierdzić, w jakim stanie zachowują się budynki z kamienia pochodzące z minionych wieków.

wyroby z kamienia

Autor: ARNOLD Masonry and Landscape
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście trwałość zastosowanego kamienia zależy w dużej mierze od jego rodzaju, czyli na przykład twardości. Pod tym względem jednym z najtrwalszych jest granit, używany między innymi do wytwarzania kostki brukowej. Kamień używany jest również w charakterze ozdobnym, na przykład jako element dekoracji ścian w salonie.

Płyty nagrobne
Wyrobami, z którymi pojęcie kamieniarstwa zazwyczaj jest kojarzone, są różnego rodzaju nagrobki . Dlatego zresztą bardzo często zakłady kamieniarskie umieszczone są blisko cmentarzy. Należy zauważyć, że takie produkty są szczególnie przydatne w Polsce, gdzie tradycyjne nagrobki są stosunkowo rozbudowane, w przeciwieństwie na przykład do nagrobków amerykańskich. Nagrobki produkowane są z różnorodnych odmian kamienia. Dawniej najczęściej spotykało się nagrobki granitowe, w ostatnim czasie rezygnuje się z nich między innymi z uwagi na spore trudności w utrzymaniu czystości. Współcześnie częściej wykorzystywan nagrobki – (sprawdź serwis) i – (pokaż szczegóły) żne odmiany granitu.

Ogrodzenia
Innym popularnym produktem kamieniarskim są różnego rodzaju mury i płoty. Aktualnie często można spotkać posesje otoczone kamiennym murem albo płotem z podmurówką. Takie rozwiązanie zapewnia w pierwszej kolejności wytrzymałość i niezmienność na długie lata. Kamienne ogrodzenia są także szczelne, co zapobiega zaglądaniu na posesję przez osoby niepowołane. Mury takie także wykonywane są z różnych rodzajów kamienia. Przykładowo stosunkowo popularny ostatnio stał się piaskowiec. Dla śledzenia i porównywania obecnej oferty pod tym względem należy wyszukać w Internecie hasło „kamieniarz Warszawa”. Możesz też zobaczyć tu: