Sprawdzone wyposażenie do dentysty

Wielu dentystów po zdobyciu odpowiedniej praktyki decyduje się na otwarcie własnego gabinetu dentystycznego i rozpoczęcie pracy na swój rachunek. Jednak należy zabrać się za to z głową, gdyż jest sporo spraw, o jakich należy myśleć, a i koszty takich prac do małych nie należą.

gabinet dentystyczny

Autor: Paweł Bykowski
Źródło: http://pawelbykowski.wordpress.com

Po pierwsze należy zacząć od wynajęcia jakiegoś pomieszczenia na swój gabinet. Lokalizacja oczywiście będzie istotna, w pobliżu powinien być parking dla pacjentów, a sam lokal raczej powinien być położony w miejscu, do jakiego prosto dojechać. Przyjmuje się, że na wymagania jednego stomatologa w zupełności wystarczy powierzchnia kilkunastu metrów kwadratowych.

Powinna się tam zmieścić niewielka poczekalnia, toalety i wreszcie gabinet. Umeblowanie dobrze żeby było z materiałów łatwo zmywalnych, już na etapie projektowania bezwzględnie trzeba przypilnować tego, aby wyposażenie oraz meble było zgodne z wymogami sanepidu. Należy również pomyśleć o niepełnosprawnych osobach i wszystko rozplanować pod nich, a dodatkowo przypilnować bezpieczeństwa w samym gabinecie, stosując na przykład odporne na wybrudzenia antypoślizgowe podłoża.

A co z sterylizacją? Nie zawsze pierwsze co przychodzi na myśli dentyście to sterylizacja i autoklaw – dobrej klasy.

Po umeblowaniu lokalu przyjdzie czas na wyposażenie wnętrza gabinetu.

Jeżeli po przeczytaniu tego tekstu myślisz, że warto byłoby szerzej poznać ten temat, to jeszcze zerknij tutaj biznes plan firmy.

Tu rozpiętość cen jest bardzo duża, ale bez sumy pięćdziesięciu tysięcy złotych przeważnie trudno myśleć o porządnym wyposażeniu. Lecz nie warto robić tu za dużych oszczędności. Przecież gabinet projektuje się zamierzając go użytkować przez kolejne kilkanaście lat, i kupno urządzeń umożliwiających ewentualną rozbudowę spowoduje, że w dalszej przyszłości można będzie uciec od jego koniecznej wymiany.

Zasadniczym elementem każdego gabinetu jest fotel stomatologiczny, na jakim przyjmowani są pacjenci. Fotel będzie najczęściej połączony z panelem dentysty, na którym zamontowane są wszystkie potrzebne urządzenia i przyrządy, takie jak na przykład kamera, ssak, piaskarka albo turbina stomatologiczna. Ważnym elementem gabinetowego wyposażenia powinien też być autoklaw, w którym sterylizuje się stosowane przez lekarza narzędzia. Oczywiście warto także nabyć sporo potrzebnego wyposażenia, takiego jak na przykład turbiny, bakteriobójcze lampy czy lupy medyczne.