Sprawdzone wyposażenie do dentysty

Wielu dentystów po zdobyciu odpowiedniej praktyki decyduje się na otwarcie własnego gabinetu dentystycznego i rozpoczęcie pracy na swój rachunek. Jednak należy zabrać się za to z głową, gdyż jest sporo spraw, o jakich należy myśleć, a i koszty takich prac do małych nie należą.

gabinet dentystyczny

Autor: Paweł Bykowski
Źródło: http://pawelbykowski.wordpress.com

Po pierwsze należy zacząć od wynajęcia jakiegoś pomieszczenia na swój medycyna (np. zapraszamy serdecznie). Lokalizacja oczywiście będzie istotna, w pobliżu powinien być parking dla pacjentów, a sam lokal raczej powinien być położony w miejscu, do jakiego prosto dojechać. Przyjmuje się, że na wymagania jednego stomatologa w zupełności wystarczy powierzchnia kilkunastu metrów kwadratowych.

Powinna się tam zmieścić niewielka poczekalnia, toalety i wreszcie gabinet. Umeblowanie dobrze żeby było z materiałów łatwo zmywalnych, już na etapie projektowania bezwzględnie trzeba przypilnować tego, aby wyposażenie oraz meble było zgodne z wymogami sanepidu. Należy również pomyśleć o niepełnosprawnych osobach i wszystko rozplanować pod nich, a dodatkowo przypilnować bezpieczeństwa w samym gabinecie, stosując na przykład odporne na wybrudzenia antypoślizgowe podłoża.

A co z sterylizacją? Nie zawsze pierwsze co przychodzi na myśli dentyście to sterylizacja i autoklaw – dobrej klasy.

Po umeblowaniu lokalu przyjdzie czas na wyposażenie wnętrza gabinetu. Tu rozpiętość cen jest bardzo duża, ale bez sumy pięćdziesięciu tysięcy złotych przeważnie trudno myśleć o porządnym wyposażeniu. Lecz nie warto robić tu za dużych oszczędności. Przecież operacja (np. moja strona) projektuje się zamierzając go użytkować przez kolejne kilkanaście lat, i kupno urządzeń umożliwiających ewentualną rozbudowę spowoduje, że w dalszej przyszłości można będzie uciec od jego koniecznej wymiany.

Zasadniczym elementem każdego gabinetu jest fotel stomatologiczny, na jakim przyjmowani są pacjenci. Fotel będzie najczęściej połączony z panelem dentysty, na którym zamontowane są wszystkie potrzebne urządzenia i przyrządy, takie jak na przykład kamera, ssak, piaskarka albo turbina stomatologiczna. Ważnym elementem gabinetowego wyposażenia powinien też być autoklaw, w którym sterylizuje się stosowane przez lekarza narzędzia. Oczywiście warto także nabyć sporo potrzebnego wyposażenia, takiego jak na przykład turbiny, bakteriobójcze lampy czy lupy medyczne.